Cześć Kochane!

Dziś napiszę w końcu o moim ulubionym, naturalnym stylizatorze, którego pamiętają Panie fryzjerki, które uczyły się za czasów gdy jeszcze nie było środków stylizujących :-) Jak sam tytuł wskazuje, mowa tu o żelu lnianym!


Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy


Nasiona lnu zawierają bardzo dużo oleju, a także związki śluzowe, białkowe oraz kwasy organiczne, jak chociażby kwas askorbinowy, enzymy, sole mineralne –cynk, magnez, żelazo. Olej, który uzyskujemy z nasion lnu, zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, fitosterole i witaminę E. Nasiona lnu wykorzystuje się w lecznictwie już od wieków. Siemię lniane działa powlekająco, zmiękczająco i osłaniająco na śluzówkę jelit. Po namoczeniu ich wodą, rozdrobnione nasiona lnu można stosować jako łagodny środek przeczyszczający, który jest polecany zwłaszcza osobom starszym. Len używany jest w zapaleniu oskrzeli, chorobie wrzodowej, kaszlu, chorobach skórnych, leczeniu oparzeń i odmrożeń. Świetnie działa na popękany lub łuszczący się naskórek.


Jednym słowem – siemię lniane to taki mały skarb :)

Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Ma on wiele zastosowań, ale My, jak już wyżej wspomniałam, głównie skupimy się na żelu z siemienia, który jest świetny do stylizacji kręconych włosów.

Przede wszystkim NIE wysusza włosów, nie posiada konserwantów, silikonów, ulepszaczy – sama natura :) Jest świetnym nawilżaczem!

Po jego użyciu tworzy się ładny, naturalny skręt. Włosy są fajnie uniesione i mają sporą objętość.

Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Musimy uważać ile go nakładamy, ponieważ gdy damy go za dużo – włosy mają o wiele mniejszą objętość na głowie, pojedyncze loki są twarde, zbite i przypominają moje włosy za czasów pianki gdy nakładałam ją jak opętana :D Jednak po jednym dniu loki miękną i całość wygląda już o wiele lepiej. Gdy nałożymy żelu za mało, może powstać sianko, a pięknie zdefiniowane mokre loki mogą przeobrazić się w puch.

Żel lniany jest o tyle fajny, że jest dobry do stylizacji na suchych włosach. Bardzo dobrze mi się je wtedy stylizuje i unosi.

Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Tutaj też warto wspomnieć, że gdy nakładam żel na mokre włosy, gdy wyschną, muszę przy stylizacji użyć żel ponownie by moje włosy wyglądały jak powinny wyglądać – tak się dzieje gdy użyję żelu nie za dużo i nie za mało.

Używam go już od ok. 4 lat i nadal nie umiem nałożyć odpowiedniej ilości na mokre włosy :D

Minusem jest to, że gdy nałożymy za dużo żelu w jednym miejscu na głowie, powiedzmy na konkretnym loczku lub ogółem przez 3 dni pod rząd będziemy nakładać żel na włosy, zacznie on wysychać prósząc się przy tym, na ciemnych włosach widać białawe ślady na pasmach, nie ładnie to wygląda.

No ale zazwyczaj po 3 dniach moje loki, a raczej już bezsens na głowie, którego nie można nazwać lokami nadaje się do mycia także mi to raczej nie przeszkadza :-)

Kolejnym minusem może być to, że już na trzeci dzień, czasami drugi, loki nie są już tak ładnie zdefiniowane, na czubku głowy może pojawić się sianko (zwłaszcza po wietrznym dniu). Żel nie jest aż tak silny by utrzymać loki w ryzach przez tak długi okres. Jednak dużo zależy też co robimy z włosami, jak się obchodzimy, jak śpimy, jak są upięte włosy podczas snu.

Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Siemię lniane jest teraz o wiele bardziej dostępne. Parę lat temu pamiętam, że kupowałam go tylko w Tesco lub Kauflandzie. Teraz znajdziemy go też w Lidlu, delikatesach np. w Piotrze i Pawle, ale nie widziałam go w Biedronce.Jak zrobić żel lniany?


Składniki:
– 1/3 szklanki siemienia lnianego
– gorąca woda lub wrzątek
– podkolanówka bądź ucięta nogawka od rajstopy na wysokości kostki :)
– słoiczek

Przygotowanie:
1/3 szklanki siemienia lnianego zalewamy wrzątkiem lub gorąca wodą tak, by woda sięgała do połowy szklanki bądź nieco więcej, zakrywamy talerzykiem. Gdy woda ostygnie, należy przemieszać mieszankę. Następnie przelewamy wszystko do rajstopy i wyciskamy żel do słoiczka.
Gotowe! :-)


Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Konsystencja
Żel musi mieć konsystencją dość lejącą, ale nie jak woda. Nie może być zbyt gęsty i zbity, bo taki źle się rozprowadza po włosach. Zawsze można dolać wody i przemieszać :)


Sposób nałożenia
Gdy go nakładam używam metody wgniatania w mokre, nawet ociekające jeszcze wodą loki ze skierowaną głową do dołu.

Siemię musimy trzymać w lodówce, ponieważ inaczej już po 2 dniach może się popsuć. W lodówce wytrzymuje ok. tygodnia :-) Można dodać do niego konserwant, ja jeszcze nigdy tego nie robiłam, ale planuję. Na pewno dam o tym znać :-)

Żel lniany, naturalny produkt stylizujący, jak go wykonać, plusy i minusy

Jestem ciekawa dla kogo żel lniany to nowość, a kto używa go dość często tak jak ja? Piszcie ! Buziak! :-)

Serdecznie zapraszam do śledzenia postów na bieżąco :-)

137

6 Responses

  1. Mi nie bardzo służy żel lniany, ale nie robiłam go w taki sposób jak Ty piszesz…Zawsze gotowałam i zajmowało to o wiele więcej czasu :) Może jednak spróbuję się przekonać, ale spróbuję Twoim sposobem :)

    1. Czekanie aż żel przecieknie przez sitko zawsze doprowadzało mnie do szału :D a i tak połowa zostawała oblepiona na ziarenkach :D Polecaaam! :)

  2. Ja ostatnio spróbowałam tej metody stylizacji żelem z siemienia na moje rzadkie włosy i jestem bardzo zadowolona z efektów! Włosy są uniesione, loki bardziej powiedziałabym skręcone i przede wszystkim włosów wydaje się być więcej na głowie a o to mi właśnie chodziło!! Nie wiem jak to się będzie sprawdzało przy wypadających włosach (czy zahamuje wypadanie włosów chociaż częściowo) okaże się niebawem. Ja stosuję żel na suchych włosach i włosy są miękkie i przyjemne w dotyku. Dla mnie strzał w 10-tkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *