Zaczynając przygodę ze świadomą pielęgnacją, włosy najczęściej są suche, spuszone, poniszczone od prostownicy i często nadają się tylko do związania. Zazwyczaj właściciel takich włosów tak naprawdę zna swój skręt tylko na mokro, bo na sucho raczej nie ma po nim śladu :) Lub widać po ich stanie ogólnym, że są w niezbyt dobrej formie.

Świadoma pielęgnacja fal i loków to przede wszystkim zdrowe spojrzenie na swoje włosy, obserwacje, wyciąganie wniosków oraz eksperymentowanie. Świadoma pielęgnacja to przede wszystkim otwarta głowa. Możesz kierować się wskazówkami polecanymi do Twojego typu skrętu i porowatości, ale nie możesz się na nie zamykać. Może się tak zdarzyć (ale nie musi), że pod wpływem poprawnej pielęgnacji skręt i/lub porowatość zmienią się i jest to zupełnie normalne! :)

1. Określ porowatość i typ skrętu

Podstawa to poznanie swojej porowatości i skrętu oraz ocena gęstości i grubości swoich włosów :) Dzięki temu możesz dopasować metodą mycia i polecane kosmetyki na początek. Dzięki oszacowaniu gęstości i grubości będziesz wiedzieć jaką nałożyć mniej więcej ilość maski, kremu czy żelu do stylizacji. Im włosy rzadsze, cieńsze – tym ilość kosmetyku powinna być mniejsza, aby nie dopuścić do obciążenia. Zacznij od bardzo małych ilości. Przy kolejnym myciu już będziesz wiedzieć, czy warto nałożyć więcej produktu :) Mała podpowiedź: gęste, treściwsze maski nakładaj od ucha w dół. Czasami bywa, że włosy mają odwrotne potrzeby do tych, które pasują większości. Dlatego jeszcze raz powtórzę – warto kierować się wskazówkami, ale nie można skupiać się tylko na nich i nie widzieć nic więcej dookoła. Obserwacje własnych włosów, wyciąganie wniosków i eksperymentowanie jest najważniejsze w świadomej pielęgnacji.

2. Metoda mycia

Istnieją cztery sposoby mycia fal i loków: MO, OM, MOO i OMO.

W dziale z Twoim typem skrętu znajdziesz najodpowiedniejszy metodę na początek dopasowaną do Twojej porowatości. Jeśli post z Twoim typem jeszcze nie powstał, zajrzyjna poniższą grafikę oraz do podpiętych wpisów o metodach mycia.

METODY MYCIA WG. POROWATOŚCI

3. Przegląd kosmetyków i oznaczenie

Zapewne w swojej łazience masz kilka, kilkanaście produktów do włosów, więc warto zrobić mały audyt, ponieważ nie wszystko musi okazać się beznadziejne i nadawać się do kosza. W tym może Ci pomóc ściąga ze składnikami poniżej do pobrania i do wydruku oraz tabela, która pomoże Ci w określeniu kosmetyków.

KOSMETYKZAWIERANIE MOŻE ZAWIERAĆ
ŁAGODNY SZAMPON łagodna moc oczyszczenia włosówdetergenty amfoteryczne lub/i niejonowesilikonów
ŚREDNI SZAMPONśrednia moc oczyszczenia włosów, detergenty amfoteryczne/niejonowe łagodzą działanie anionowych detergentówdetergenty anionowe W TOWARZYSTWIE amfoterycznych i/lub niejonowch detergentówsilikonów
MOCNY SZAMPONmocno oczyszczający tzw. rypaczanionowe detergentysilikonów
ODŻYWKA DO MYCIAkationowe detergentysilikonów
ODŻYWKA/ MASKA HUMEKTANTOWA – Hhumektantyprotein, emolientów (olei)
ODŻYWKA/ MASKA PROTEINOWA – Pproteinyhumektantów, emolientów (olei)
ODŻYWKA/ MASKA EMOLIENTOWA – Eemolienty (oleje, dobre alkohole)humektantów, protein
ODŻYWKA/MASKA NP. HUMEKTANTOWO-EMOLIENTOWA – HEhumektanty, emolientyprotein
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIAemolienty, humektanty, proteinyzłych alkoholi, silikonów (mogą obciążać)
STYLIZATORYkremy, żele, piankiemolienty, humektanty, proteinyzłych alkoholi
OLEJEK NA KOŃCÓWKIoleje, silikonyzłych alkoholi
KOSMETYKZAWIERANIE MOŻE ZAWIERAĆ

Weź marker w dłoń i opisz produkty! :) Oznacz, czy dana odżywka/maska jest H – humektantowa P – proteinowa, czy E – emolientowa lub np. HE, czy PEH itd. oraz czy może być tzw. odżywką do mycia, a nie tylko jako maska pod czepek i ręcznik. Pomoże Ci to przy doborze odpowiednich produktów tuż przed myciem i będziesz w stanie sprawdzić na podstawie poniższej listy zakupów (pkt. 4), czego jeszcze Ci brakuje :)

RÓŻNICA MIĘDZY ODŻYWKĄ DO MYCIA A MASKĄ

W metodzie OMO i MOO – pierwsze “O” to odżywka do mycia mająca odżywcze i myjące właściwości (detergenty kationowe), którą nakładamy na długość, rozczesujemy i spłukujemy. Drugie “O” to maska o często bogatszym składzie, treściwsza, nadająca się pod czepek i ręcznik. Drugie “O” jest unwiersalne, bo można również nałożyć odżywkę do spłukiwania nie mającą w składzie kationowych detergentów lub nawet odżywkę do mycia :) Jednak trzeba pamiętać, że zazwyczaj odżywki do spłukiwania na drugie “O” są mniej dociążające i lżejsze, niż maski.

W metodzie OM i MO – “O” może być tak naprawdę odżywką do mycia, odżywką do spłukiwania czy maską w zależności od potrzeb.

SILIKONY W ODŻYWKACH/MASKACH/STYLIZATORACH

Odżywki, maski czy stylizatory z SILIKONAMI w składnie NIE SĄ ZAKAZANE. Wybierając je, musisz pamiętać o tym, że silikony mają swoje wady i zalety. Są sztuczną substancją, która nagromadza się na włosach, oblepiając je i trzeba pamiętać o ich regularnym zmywaniu detergentem – inaczej może pojawić się obciążenie i pogorszony skręt. Z zalet – chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i przed ciepłem z dyfuzora. Ich główną cechą jest złudne nadanie pięknych i gładkich włosów, które w rzeczywistości są zniszczone i suche. Dzięki silikonom w kosmetykach, wychodzimy od fryzjera z perfekcyjnie lśniącymi i gładkimi włosami :) Używane z głową są naprawdę przydatne w świadomej pielęgnacji.

4. Skompletowanie kosmetyków

Po wielkim przeglądzie produktów zobacz, czy masz choć jeden kosmetyk z każdej kategorii z listy. Jeśli nie – czas na zakupy! :D Posłuż się listą polecanych kosmetyków w dziale z Twoim typem skrętu.

Lista zakupów na początek:

METODA OM/MO
x1 - Łagodny/średni szampon
x1 - Mocny szampon
x1 - Odżywka humektantowa - H lub HE
x1 - Odżywka proteinowa - P lub PEH
x1 - Odżywka/maska emolientowa - E
x1 - Stylizator - Żel/pianka/krem
x1 - Olejek na końcówki
x1 - Peeling do skóry głowy

dodatkowo ewentualnie:
x1 - odżywka bez spłukiwania - może się sprawdzić odżywka/maska emolientowa
x1 - olej do olejowania
METODA OMO/MOO
x1 - Łagodny szampon
x1 - Mocny szampon
x1 - Odżywka humektantowa - H lub HE
x1 - Odżywka proteinowa - P lub PEH 
x1 - Odżywka/maska emolientowa - E
x1 - Stylizator - Żel/pianka/krem
x1 - Olejek na końcówki
x1 - Peeling do skóry głowy

dodatkowo ewentualnie:
x1 - odżywka bez spłukiwania - może się sprawdzić odżywka/maska emolientowa
x1 - olej do olejowania

Dopasowanie mocy szamponu zależne jest od Twojej skóry głowy i potrzeb. Możesz zacząć od łagodnego szamponu i jeśli okaże się, że nie domywa – wtedy zmień go na średni. Mocny szampon przyda się do Final Wash (opisany w pkt. 6)

5. Równowaga PEH

Jest to równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa i dzięki niej możemy osiągnąć zdefiniowane, gładkie i miękkie włosy.

Proteiny są potrzebne, ponieważ na chwilę wypełniają ubytki w łusce włosa, ale solo mogłyby maksymalnie wysuszyć włosy. Aby tak się nie stało, następnie powinny zostać nałożone humektanty, które wiążą się z wodą w łusce włosa i ją nawilżają. Aby zatrzymać nawilżenie i zamknąć łuskę włosa, potrzeba substancji tłustych, czyli emolientów.

Jest to znana wszystkim reguła, która ma rację bytu, ale to nie oznacza, że mycie każdych włosów musi być zamknięte emolientem. Nie wszystkie to lubią albo po prostu nie mają takiej potrzeby. Zamknięcie proteinami czy humektantami u jednej grupy włosów będzie oznaczać puch, suchość, a u drugiej – objętość i piękny skręt :) Istnieją ogólne wskazówki typu: fale bardziej lubią proteiny, niż loki, a zamykanie emolientami sprawdza się bardziej przy włosach kręconych. Jednak to nadal nie jedna najprawdziwsza racja. Stąd potrzebne są obserwacje i eksperymentowanie i wiem, że prędzej, czy później zauważysz, co najbardziej lubią Twoje włosy i w jakiej częstotliwości! :)

Dodatkowo zachęcam do przeczytania wpisu o Równowadze PEH i do obejrzenia mojego filmu na YouTube na ten temat.

6. Pierwsze mycie tzw. Final Wash

Final Wash to nic innego jak całkowite oczyszczenie włosów z pozostałości kosmetyków, silikonów itd. Niezależnie od metody mycia, jaką chcesz zastosować, pierwsze co robisz to moczysz włosy wodą i na całość nakładasz MOCNY SZAMPON z anionowymi detergentami. Następnie przechodzisz do “O”. Ten podpunkt celowo znalazł się po Równowadze PEH, ponieważ jeśli pojawi się u Ciebie np. przeproteinowanie lub całkowicie zaplączesz się w obserwacjach pod kątem równowagi PEH, możesz zrobić RESET robiąc kolejny Final Wash i wtedy zaczynasz od nowa zabawę :)

U mnie w metodzie OMO Final Wash odbywa się co 4 mycia i wtedy wykonuję MOO. Moje włosy lubią oczyszczanie w takiej częstotliwości :)

6. Pielęgnacja skóry głowy

Od skóry głowy wszystko się zaczyna, z niej wyrastają włosy. Musi być zdrowa i odpowiednio zadbana. Peeling skóry głowy jest bardzo ważny i wprowadź go na samym początku świadomej pielęgnacji!

Peelingowanie m.in. złuszcza naskórek, zapobiega zaczopowaniu gruczołów łojowych, mieszki włosowe są czyste i wiele, wiele innych.

7. Zmiana nawyków i notowanie

Na początku bardzo ważnym aspektem jest zaprzestanie dalszego niszczenia włosów, czyli wykonywania czynności, które sprawiały, że były w coraz gorszym stanie. Tak jak przy rozpoczęciu zdrowego odżywiania, tak w tym przypadku należy wprowadzić zdrowe zamienniki :)

Początkującej włosomaniaczce ciężko jest wszystko zapamiętać, więc warto notować mycia oraz użyte produkty. To bardzo pomaga! :) Pamiętam, że przy swoich początkach, miałam zawsze ‘wielką głowę’ i nieraz, nie dwa o czymś zapomniałam.

Przygotowałam tabelę na osiem myć do pobrania i do wydruku :) Dzięki temu nie będziesz musiał/a pamiętać, jakie produkty ostatnio użyłeś/aś, z jakim PEH. Wszystko to, by ułatwić Ci zadanie :) Jest wersja do wydruku, do uzupełniania na telefonie (i Instastory) oraz tabela na obserwacje, odczucia i efekty.

Na początku ważna jest cierpliwość i systematyczność w notowaniu, uzupełnianie pod kątem odpowiedniej metody mycia. Olejowanie (pkt. 10) wprowadź wtedy, kiedy będziesz na to przygotowany. Wcierka nie jest obowiązkowa – będzie dobra, gdy będziesz chciał/a przyspieszyć porost włosów lub ograniczyć wypadanie :) Peeling skóry głowy wprowadź od razu. Pamiętaj, że szampony: łagodny, średni, mocny – oczyszczają w różnym stopniu, bo mają inną moc działania. Wszystko zależy od potrzeb Twojej skóry głowy.

8. Stylizacja włosów

Jedna z najważniejszych rzeczy w świadomej pielęgnacji :) Pozwala na wydobycie skrętu, utrzymanie, nadanie definicji, czy objętości czuprynie. Można użyć żeli, pianek, czy kremów z odpowiednimi składami. Przed sprawdzają się odżywki bez spłukiwania, które dodatkowo dociążają, nawilżają. Najprostszy sposób na stylizację to rozczesanie włosów po zmyciu maski, następnie wgniecenie we włosy stylizatora z głową skierowaną do dołu lub na boki, ale więcej dowiesz się w poniższych filmach :)

9. Wizyta u fryzjera

Na początku wprowadzenia świadomej pielęgnacji, warto podciąć zniszczone końcówki. O ile możesz postarać się o poprawę wyglądu zniszczonych włosów, tak o końcówki już nie… Rzadko podcinane mogą być złamane, rozdwojone, przesuszone do granic możliwości – takim nic już nie pomoże, a wręcz przeciwnie mogą np. rozdwajać się wzdłuż włosa… wtedy całe to zamieszanie ze zdrową, świadomą pielęgnacją nie ma sensu, ponieważ mimo starań ciągle jedną nogą zostajemy w punkcie wyjścia. Włosy będą kruche i łamiące się.

10. Olejowanie

Ta czynność nie jest obowiązkowa, ale oleje bardzo poprawiają ogólny wygląd włosów. Regularne olejowanie wygładza, sprawdza się świetnie przy puszących się i rozjaśnionych włosów. Więcej informacji przeczytasz w podpiętym poście oraz zapraszam do filmu o sposobach olejowania.

11. Zabezpieczenie końcówek

Olejki, sera, jedwabie z silikonami w składzie to sprzymierzeńcy, ponieważ chronią końcówki przed uszkodzeniami :) Przy włosach skłonnych do obciążenia, można użyć czystego oleju lub mieszanki olei. Zabezpieczacze nakładamy po wystylizowaniu na mokre końcówki oraz po wysuszeniu, jeśli jest taka potrzeba. Ja dodatkowo nakładam olejek na włosy nad karkiem, aby zapobiec plątaniu i kołtunom.

12. Podsumowanie

 
 

Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do zakładki “Kręcone włosy” na samej górze strony.

Twoja włosowa przygoda zaczyna się właśnie teraz! :)

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

170

7 Responses

  1. Mam problem, ponieważ chciałabym ładnie wydobyć skręt moich włosów ( nie są aż tak kręcone jak Twoje, powiedziałabym że są mocno falowane) ale mam dość mocno przetłuszczające się włosy. Oszczędzałam je i myłam delikatnymi szamponami, ale niestety moja skóra głowy na tym bardzo ucierpiała, aż do tego stopnia że dostałam zalecenie od dermatologa do wykonywania peelingów głowy. Niestety on za bardzo nie pomaga :(
    Czy masz może dla mnie jakieś rady? Dodam jeszcze, że mam wrażenie że po użyciu tych bardziej oczyszczających szamponach bardziej wypadają mi włosy ;((

    1. Jakie używałaś łagodne szampony? I czy i tak co powiedzmy tydzień lub dwa używałaś szamponu z SLS? Bo zakładam, że myłaś włosy codziennie skoro się przetłuszczają? Napisz najlepiej na e-maila :-) Zakładka Kontakt :)

  2. Cześć, mam pytanie :) Czy w przypadku używania odżywki d/s maskę nakładamy po każdym myciu czy co jakiś czas?

    1. Najlepiej ocenić czy włosy potrzebują maski :) Jeśli odżywka jest na tyle dobra i nawilża to co jakiś czas maska wystarczy myślę :)

    1. Nie jest to łatwe, ale najlepiej przed wyjściem użyć olejku na włosy :) Ale takiego z łątwo zmywalnymi silikonami np. Davines Oi Oil lub jakąś czystą mieszankę olei :) No i w deszczowe dni jak najmniej humektantów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *