Cały tekst został zaktualizowany w 2021 roku i powstał oparty na najnowszych artykułach anglojęzycznych. Na przestrzeni lat, zasady metody Curly Girl ewaluowały. Mam nadzieję, że poniższy wpis rozwieje wszelkie wątpliwości :-)

Curly Girl Method

Metoda wywodzi się z USA i jej twórcą jest stylistka fryzur i ekspertka od loków – Lorraine Massey, która jest znaną postacią wśród angielskich i amerykańskich osób posiadających skręt. Jest również autorką książki ‘Curly Girl: The Handbook’, pierwsze wydanie sięga 2010 roku. Od tamtego czasu metoda Curly Girl uległa licznym modyfikacjom, aby przy dłuższym korzystaniu, miała jak najlepszy wpływ na kondycję skóry głowy i włosów.

Ideą metody Curly Girl jest znalezienie odpowiednich składników i kosmetyków dla konkretnego typu włosa, dzięki którym będziesz mógł wzmocnić swój naturalny skręt, jednocześnie ograniczając puszenie, suchość i łamliwość.

1. Final Wash “Reset”

Pierwszy krok do rozpoczęcia metody Curly Girl. Polega na umyciu skóry głowy i włosów mocnym, anionowym szamponem oczyszczającym w celu usunięcia składników nadbudowujących się: silikonów, polyquaterniów, osadu mineralnego, wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków.

Nadbudowa gasi skręt, włosy stają się obciążone, smętne, byle jakie, mogą pojawić się strączki, niezmienny puch z milionem odstających włosków z pasm. Oczyszczenie włosów z nadbudowy pozwala rozwijać skrzydła naturalnemu skrętowi.

Final Wash to tzw. Reset włosów, więc kiedy pojawią się powyższe objawy, omyłkowo użyjesz kosmetyku niezgodnego z metodą, podczas upalnych wakacji użyjesz dla ochrony np. olejku silikonowego na końcówki, lub kiedy wyrazisz chęć na rozpoczęcie metody CG na nowo, z czystą kartką (i głową :)), możesz je śmiało zresetować.

Przy nadwrażliwej, alergicznej skórze głowy, anionowe detergenty mogą podrażniać i po prostu nie sprzyjać. Wtedy warto sięgnąć po detergenty, które są niżej w hierarchii mocy działania, czyli amfoteryczne.

Uwaga na Cocamidopropyl Betaine w składach!

W skrócie CAPB. Ten składnik jest częstym alergenem, który może wywołać: swędzącą skórę głowy, zaczerwienienie, czerwone krostki, wysypkę, pieczenie, przesuszoną skórę głowy i włosów, nasilone wypadanie!

2. Unikanie silikonów i ‘złych’ alkoholi

Jest to sztandarowa zasada metody Curly Girl. Wyklucza wszelkie kosmetyki z silikonami i ‘złymi’ alkoholami. Silikony w nadmiarze mogą nadbudować, a ‘złe’ alkohole wysuszyć, a CGM chce to wyeliminować w jak największym stopniu się da. Niewskazane są również woski i oleje mineralne (parafina).

Co z tym Polyquaternium?

Dodatkowo, od wielu lat, są spore sprzeczności dotyczące polyquaterni – ‘Polyquaternium-X’. Te składniki można znaleźć w odżywkach, maskach, stylizatorach. W szamponach również są, ale te są wykluczone w metodzie Curly Girl.

Polyquaternia to kationowe substancje pielęgnujące , które zapewniają świetne korzyści, działają kondycjonująco, poprawiają miękkość i nadają połysku, zmnieszają puch. Ale mogą mieć też wysoki potencjał kumulowania się na włosach. Każdy z Polyquaterni mają inną przyczepność do włosa: jedne są łatwo zmywalne, drugie o wiele cięższe i nie każde nadają się do stosowania przy metodzie Curly Girl. Ciekawostką jest, że numery polyquaterni, są przypisywane w kolejności, w jakiej są zarejestrowane, a nie wg ich struktury chemicznej.

Przedstawiam polyquaternia zgodne z metodą Curly Girl, które są polecane na anglojęzycznych stronach:

3. Mycie odżywką

Odżywki do mycia zawierają najłagodniejsze detergenty, czyli kationowe i oczywiście są bezsilikonowe. Nakłada się je na długość włosów i skórę głowy. Ten sposób w szczególności jest polecany dla włosów wysokoporowatych i suchej skóry głowy. Mają właściwości bardziej odżywcze, niż myjące.

Na początku stosowania odżywki do mycia może pojawić się reakcja obronna i przetłuszczenie i z czasem wydzielanie sebum powinno się ustabilizować, ale niestety nie zawsze tak jest i zdania osób są podzielone, jest to ryzyko.. Można to łatwo pomylić z niedostatecznym domyciem skóry głowy w związku z jej potrzebami i wtedy warto wprowadzić szampon z łagodnymi detergentami.

Uwaga na Methylchloroisthiazolinone i Methylisothiazolinone w składach!

W skrócie itchymsy. Ten składnik jest częstym alergenem, który może wywołać: swędzącą skórę głowy, zaczerwienienie, czerwone krostki, wysypkę, pieczenie, przesuszoną skórę głowy i włosów, nasilone wypadanie!

3. Szampony łagodne, bezsiarczanowe i co-washe

Jak już wiecie, Final Wash wykonujemy raz na jakiś czas, wedle potrzeb. Aby na codzień utrzymywać skórę głowy w czystości, można wybrać, wyżej wspomnianą, odżywkę do mycia i/lub łagodne szampony bez siarczanów / odżywki myjące tzw. co-washe.

Szampony łagodne bez siarczanów

 • amfoteryczne, niejonowe bez silikonów, polyquaterni i polimerów
 • nakłada się je na skórę głowy
 • można przy myciu łączyć z odżywką do mycia

Odżywki myjące (Co-washe)

 • są połączeniem odżywki do mycia i szamponu łagodnego, zarówno myją jak i odżywiają
 • mimo tego, że co-washe zostały stworzone z myślą o ty, aby włosy były po użyciu domyte i odżywione w punknt, niestety tak nie jest, bo one są sobie nierówne i ich moc działania będzie różna, w zależności od co-washa i jego receptury i ilości składników myjących oraz odżywiających w składzie
 • sposób użycia i nakładania jest zależny od produktu i potrzeb Waszych włosów

Jak często myć włosy?


Pamiętaj, że typy włosów są różne. W tym wszystkim skóra głowy jest najważniejsza i każda ma inne potrzeby.

Mycie tylko raz w tygodniu nie jest dla wszystkich. Jeśli masz przetłuszczającą się skórę głowy i delikatne fale lub loki, spróbuj oczyszczać je co drugi dzień. Nie bardzo przetrzymywanie takich włosów może pomóc, wręcz może pogorszyć sprawę i zaostrzyć łojotokowe zapalenie skóry głowy lub łupież. Dopóki stosujesz szampony z łagodnymi detergentami podczas myć na codzień, częstotliwość myć nie powinna mieć aż takiego znaczenia. Przy bardziej suchej i normalnej skórze głowy i mocniej skręconych włosach od typu 3B wzwyż, spróbuj myć 1-3 razy w tygodniu lub raz w tygodniu.

4. Odżywianie włosów odżywkami i maskami

Kręcone włosy często są bardzo wymagające, potrzebują mocniejszego odżywienia i do tego świetne będą odżywki lub maski, oczywiście zgodne z metodą Curly Girl.

Po spłukaniu odżywki do mycia lub odżywki do mycia i łagodnego szamponu, nałóż bogatą odżywkę do spłukiwania lub maskę. Możesz nałożyć czepek i turban, pozostawić całość na głowie do 30 minut. Jeśli obawiasz się obciążenia, zaaplikuj produkt od ucha w dół. Jeśli nie masz czasu, aby za każdym razem pozostawiać odżywczy kosmetyk na dłużej, postaraj się to wykonywać chociaż raz w tygodniu. Pamiętaj, że każde włosy mają inne potrzeby i zawsze bierz to pod uwagę.

5. Stylizacja kręconych włosów

Przede wszystkim daj sobie czas, nikomu za pierwszym razem nie wyszła idealna stylizacja. Wszystko przychodzi z czasem. Bez spiny! :) Na sam początek, wypróbuj najtańsze, domowe sposoby: żel lniany z siemienia lnianego lub żel babkowy z babki jajowatej.

Co ważne, rozczesz włosy na mokro, przed stylizacją, wystylizuj, wysusz suszarką z dyfuzorem lub zamiennikiem. Na koniec mogą pojawić się sucharki, czyli zbite, twarde, skręcone, pasma, które wystarczy wygnieść suchymi dłońmi lub dłońmi z kroplą olejku, oczywiście bez silikonów.

Jedną z najpopularniejszych metod stylizacji przy CG jest Scrunching oraz Squish To Condish.

6. Suszenie kręconych włosów


Metoda Curly Girl jest bardziej skierowana ku naturalnemu schnięciu, ale umówmy się, że nie każdy ma na to czas. Suszenie suszarką z dyfuzorem na średnim nawiewie (nie gorącym) będzie też ok. Aby przyspieszyć suszenie, możesz wprowadzić plopping.

7. Kilka zmian, które warto wprowadzić:

 • przed wprowadzeniem metody CG, dobrze jest podciąć zniszczone końcówki
 • zamienić ręcznik frotte na koszulkę bawełnianą lub ręcznik z delikatnego materiału
 • zwłaszcza na początku, warto jest ograniczyć do minimum korzystanie z prostownicy
 • zamiana szczotki na grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotki nie łamiącej włosów np. Olivia Garden
 • zamiana poszewki bawełnianej od poduszki na jedwabną (nie jest to mus na samym początku)
 • zamiana gumek z metalowymi wstawkami na gumki bez wstawek (z satyny, jedwabiu)

8. Idealny skręt nie istnieje


Wydobywanie skrętu, podążanie zgodnie z metodą Curly Girl ma dawać dobrą zabawę, satysfakcję. Nie chodzi o porównywanie się z innymi, o oczekiwania, które są zawsze niedoścignione. Ciesz się tym, daj sobie czas, pamiętaj, że Bad Hair Day to nie jest tragedia, a najlepsza możliwość do wyciągnięcia wielu, istotnych wniosków.

Czym różni się metoda OMO od metody Curly Girl?


Przede wszystkim w metodzie OMO nie są zakazane silikony. Woski czy parafinę również można stosować, z głową, mając ich świadomość :) Z racji tego, że OMO akceptuje więcej składników, łatwiej jest zacząć świadomą pielęgnację właśnie od niej, aby móc zużyć kosmetyki, które posiadasz, zamiast wyrzucić do kosza. Decyzja należy do Ciebie! :)

Źródła:
https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a34292024/curly-girl-method-how-to/
http://www.isitcg.com

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

58

10 Responses

 1. Nie stosuję się do wszystkich zasad CG. Nie wyobrażam sobie np. że miałabym zrezygnować z silikonów. Kiedyś próbowałam i źle się to skończyło.

  1. Ja od siebie mogę polecić odżywkę z Joanny z lnem i rumiankiem a jesli chodzi o stylizator to krem do stylizacji Tigi Curlesque, o którym pisałam na blogu :)

 2. Hej
  Dzięki za wszystkie posty. Metamorfoza niesamowita!
  Nie mogę natomiast nigdzie znaleść żadnej informacji jak dbać o włosy między myciami. Co powinnam robić każdego porannka… Proszę o poradę.

 3. Czy jeżeli kupiłam sobie całe duże opakowanie odżywki i maski z kokosa, które puszą moje włosy, to musiałabym je teraz wyrzucić, skoro do niczego same się nie nadają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *