Moja pielęgnacja włosów praktycznie się nie zmienia, zmieniają się tylko produkty :) W tym poście opiszę wszystkie czynności, które robię z włosami, w jaki sposób je pielęgnuję. Metoda OMO od wielu lat sprawdza się u mnie najlepiej :)

Pielęgnacja kręconych włosów, jak dbać o włosy kręcone, jak zacząć dbać o kręcone włosy

Mycie
Myję włosy mniej więcej co trzy-cztery dni, czyli ok. 2 razy w tygodniu. Raz na jakiś czas używam szamponu z SLS lub SLES w celu dokładniejszego oczyszczenia. Kręcone włosy nie przetłuszczają się, więc nie potrzebują częstego, mocnego oczyszczania włosów. Nie przywiązuję zbyt dużej wagi do szamponów. Owszem, patrzę na to, który ma detergent, a który nie, naturalnymi szamponami też nie pogardzę, ale nie jest to najważniejszy produkt w pielęgnacji moich włosów.

Pielęgnacja kręconych włosów, jak dbać o włosy kręcone, jak zacząć dbać o kręcone włosy
Odżywianie
Nawilżenie i odżywienie moich włosów to dla mnie podstawa. Największą uwagę zwracam w mojej pielęgnacji na odżywki i maski. Przede wszystkim moje włosy lubią emolienty, potem humektanty, raz na jakiś czas używam protein. Silikony również występują w mojej pielęgnacji, z racji tego, że stosuję metodę OMO wraz z szamponami. Na długość używam najpierw odżywki ze słabszym składem np. Ziaja tsubaki by oczyścić włosy z wszystkich zanieczyszczeń, wtedy też rozczesuję włosy. Dla mnie jest to najlepszy sposób. Potem nakładam bogatszą odżywkę lub konkretną maskę pod czepek i ręcznik. Jednak pamiętajcie, że włos włosowi nierówny. Obserwacja własnych loków jest bardzo ważna, bo może być też tak, że włosy będą lubić bardziej proteiny, niż emolienty :)
❖ METODA OMO 💧 CZYLI ŚWIETNY SPOSÓB NA MYCIE KRĘCONYCH WŁOSÓW 
❖ RÓWNOWAGA PEH ❖ PROTEINY, EMOLIENTY, HUMEKTANTY, CZYLI PODSTAWY PIELĘGNACJI WŁOSOWEJ
Pielęgnacja kręconych włosów, jak dbać o włosy kręcone, jak zacząć dbać o kręcone włosy
Stylizacja 
Zawsze nakładam na moje loki produkt do stylizacji, inaczej byłoby niezłe sianko, gniazdo, szopa i dopiszcie sobie co tylko chcecie :D Nie nałożenie stylizatora oznacza u mnie mega pusz i ‘zepsute loki’ po całym dniu, które nadawałyby się znowu do mycia. Włosy stylizuję od razu po zmyciu maski i po  po wyciśnięciu rękoma nadmiaru wody. Na tak mokre włosy aplikuję produkt stylizujący z głową skierowaną do dołu, zaczynam od skalpu ku dole aby każde skręcone pasmo dobrze zdefiniować. Niestety nie zawsze mi się to udaje i ciągle się tego uczę, dużo też zależy od samego produktu, którego akurat używam do stylizacji zwłaszcza gdy nakładam go pierwszy raz i niestety nie wiem co porobi on z moimi włosami.

Kiedyś po zmyciu maski, obsuszałam włosy koszulką bawełnianą i wtedy stylizowałam, ale obecnie najlepszym sposobem dla mnie jest aplikacja stylizatora na mokre włosy, często ociekające jeszcze wodą. Na dzień dzisiejszy nie używam bawełnianej koszulki przed stylizacją.

5 ZŁOTYCH ZASAD STYLIZOWANIA KRĘCONYCH WŁOSÓW

Pielęgnacja kręconych włosów, jak dbać o włosy kręcone, jak zacząć dbać o kręcone włosy


Zabezpieczanie końcówek
Zapuszczam włosy, więc zabezpieczenie końcówek jest dla mnie priorytetem. Używam do tego olejki bądź jedwabie silikonowe bez alkoholu. Nakładam te produkty również na długość do połowy włosów, nigdy nie groziło mi to obciążeniem, moje włosy wręcz piją takie specyfiki :)

Pielęgnacja kręconych włosów, jak dbać o włosy kręcone, jak zacząć dbać o kręcone włosy
Suszenie
Często myję włosy wieczorem, zatem nie mam czasu na naturalne schnięcie. Wtedy suszę włosy dyfuzorem z letnim powiewem. Przez cały ten proces mam głowę skierowaną w dół, dzięki temu czupryna jest bardziej uniesiona. W każdym wolnym czasie pozwalam włosom schnąć naturalnie, ale wtedy muszę mieć wolny dzień lub jest to weekend. Śpię na satynowej poduszce, kiedyś zarzucałam mokre włosy i schły mi podczas snu, teraz nie mam już takiej możliwości. Jeśli pojawi się u was problem z oklapem na czubku głowy tzw. gniazdem, spróbujcie wysuszyć włosy stojąc na wprost, z głową skierowaną do góry.

MÓJ DYFUZOR, PHILIPS HP8232 :-)

Pielęgnacja kręconych włosów, jak dbać o włosy kręcone, jak zacząć dbać o kręcone włosyOlejowanie
Nałożenie oleju na włosy to jedna z ważniejszych czynności wykonywanych na mojej głowie :) Włosy olejuję zazwyczaj wieczorem na całą długość oraz masuję nim skórę głowy. Kręcone włosy tak piją olej, że praktycznie nie widać na następny dzień, że coś nakładałam. Jedynie widać czasami, że są ulizane, ale wtedy sprawdza się koczek. Idę więc tak do pracy i dopiero wieczorem myję włosy. Zdarza się też, że nakładam olej na parę godzin przed lub też godzinę przed myciem, ale najlepsze efekty są, gdy trzymam olej całą noc.


OLEJOWANIE WŁOSÓW – PODSTAWOWE INFORMACJE & SPIS OLEJÓW DLA WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH

 1. Nie używam gumek z metalowymi wstawkami, które wyrywają włosy.
 2. Nie czeszę włosów na sucho.
 3. Nie używam produktów do stylizacji z alkoholem.
 4. Nie wycieram włosów ręcznikiem z froty tylko wgniatam włosy w koszulkę bawełnianą.
 5. Do czesania włosów używam tylko grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Pomyślałam, że początkującym może przydać się rozpiska w jaki sposób po kolei myję włosy :)


Przebieg mycia włosów:
 1. Moczę włosy i na całą długość nakładam odżywkę ze słabszym składem i rozczesuję włosy na mokro.
 2. Na skalp aplikuję szampon bez SLS.
 3. Spłukuję włosy ciepłą wodą.
 4. Nakładam odżywkę o mocniejszym składzie lub maskę do włosów i nakładam czepek oraz ręcznik. 
 5. Po 0,5h-1h spłukuję maskę letnią wodą by domknąć łuski włosowe, przeczesuję włosy grzebieniem.
 6. Wygniatam dłońmi nadmiar wody z włosów.
 7. Nakładam stylizator na włosy wgniatając go od góry ku dole.
 8. Na końcówki aplikuję olejek lub jedwab.
 9. Suszę włosy dyfuzorem z letnim nawiewem bądź na barki przewiązuję sobie koszulkę bawełnianą i czekam aż loczki wyschną naturalnie.
JAK MYJĘ I STYLIZUJĘ KRĘCONE WŁOSY? KROK PO KROKU – FOTORELACJA

Pielęgnacja moich włosów skupia się głównie na naprawie włosów po moich metamorfozach z użyciem rozjaśniacza. Nie ma się co łudzić, skręt nie będzie taki jak przedtem, włosy muszą odrosnąć. Moje włosy na zdjęciach powyżej też nie były szczytem moim marzeń, bo testowałam odżywkę z olejem kokosowym, by utwierdzić sie w przekonaniu, że on nie jest dla mnie no i niestety nie jest :)

 Planuję w najbliższym czasie zacząć robić coś w kierunku przyspieszenia porostu. Na pewno napiszę o tym na blogu.

*aktualizacja wpisu – styczeń 2021
Serdecznie zapraszam do śledzenia postów na bieżąco :-)
18

7 Responses

 1. Ubóstwiam je <3 Co obecnie używasz do stylizacji?
  Muszę spróbować Twojego sposobu na suszenie – ja zawijam w koszulkę robiąc plunking, ale może lepiej spróbować je pognieść a potem dać im spokój :)

  1. Obecnie używam najczęściej Tigi Catwalk Curlesque, Curls Rock Amplifier (jest post o nim) i jest fajny i mam go też tu na zdjeciach, ale dziś moje włosy były bardzo do d…. :( Lubie też żel lniany, ale muszę wtedy zawsze szybciej umyć włosy, bo mam po nim szybko rozwalone loki ;D no ale naturalnyyyy :)

  1. Dokładnie, troszkę niezrozumiale to napisałam :) Jak zaczynam od dołu ku górze to wtedy zawsze mam za mało stylizatora przy głowie i taki pusz się tam robi :D ale może komuś lepiej jak robi od dołu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *