Charakterystyka fal 2A

• mają rozciągniętą w pionie literę ‘S’
• przylegają blisko głowy
• gęstość zazwyczaj jest w normie
• posiadają naturalny połysk
• drobne i łatwe do opanowania, wyprostowania i zakręcenia
• mniej odporne na puch w kiepskich warunkach atmosferycznych
• cięższe do nadania objętości i zdefiniowania
• cienkie z natury
• delikatne i należy się z nimi obchodzić ostrożnie

Porowatość ma znaczenie!

Mamy niską, średnią i wysoką porowatość i głównie od niej zależne jest, jakim sposobem będziemy myć falowane włosy i na co będziemy uważać. Najpierw wykonaj test i dowiedz się, jaką posiadasz porowatość.

METODY MYCIA WG. POROWATOŚCI

WŁOSY NISKOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – MO, czyli Mycie – Odżywianie. Jeśli jednak wypróbujesz tą metodę i poczujesz, że włosy mogłyby być bardziej dociążone, spróbuj metody w nieco innej konfiguracji – OM.

WSKAZÓWKI – Fale o niskiej porowatości można łatwo obciążyć, więc spróbuj nakładać odżywki/maski od ucha w dół oraz używaj małych ilości kosmetyków i lekkich odżywek/masek. Emolienty, oleje, silikony w nadmiarze również mogą obciążyć włosy, fale mogą stać się strączkami. Kochają proteiny i humektanty, emolienty najmniej. Najlepiej mogą się sprawdzić mocne i średnie szampony. Wygniatanie sucharków bez olejku/serum, bo może to spowodować wyprostowanie włosów.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – OM, czyli Odżywianie – Mycie. Obserwuj jak Twoje włosy będą wyglądać po tej metodzie. Zawsze masz do dyspozycji lżejszą metodę mycia – MO lub bardziej odżywcze – MOO lub OMO. Polecane jest również żonglowanie metodami OMO I MO.

WSKAZÓWKI – Fale o średniej porowatości można łatwo obciążyć od nasady, czyli przy skórze głowy, więc spróbuj nakładać odżywki i maski od ucha w dół. OMO warto wykonywać lekkimi odżywkami.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – MOO lub OMO. Jednak zastanów się, jaką masz gęstość i grubość włosów. Fale cienkie i/lub rzadkie mogą nawet polubić metodę OM.

WSKAZÓWKI – W tym przypadku konieczne jest nakładanie odżywek i masek od ucha w dół. Obserwuj włosy i zobacz jaką dawkę odżywienia potrzebują.

PAMIĘTAJ!

Zawsze są wyjątki od reguły i zdarzają się np. osoby z włosami niskoporowatymi, którym pasuje metoda OMO – znana jako ta najbardziej obciążająca. Na początek warto wypróbować najbardziej polecany sposób mycia. Potem, gdy wszystko sobie uporządkujesz – eksperymentuj, jeśli masz taką ochotę :)

RADY DLA KAŻDEJ POROWATOŚCI FAL 2A

Możemy posiadać ten sam typ skrętu oraz porowatość, ale ważna jest też gęstość, grubość i długość włosów. Zwróć uwagę jaką Ty ilość włosów posiadasz na głowie. Jest to bardzo ważne przy aplikowaniu odpowiednich ilości odżywek i stylizatorów! Im włosy cieńsze, rzadsze, krótsze, a do tego niskoporowate – tym zazwyczaj mniejszą ilość produktów nakładamy!

STYLIZACJA – Nakładamy małą ilość stylizatora: odżywkę bez spłukiwania + żel lub żel solo. Im gęstsze wlosy, tym więcej warto nałożyć żelu solo. Ugniatanie podczas stylizacji. Pamiętaj, aby przy stylizacji i późniejszym suszeniu dyfuzorem, włosy były bardzo mokre od wody. Zbyt mocne odciśnięcie w koszulkę może spowodować spuszenie.

SUSZENIE – Delikatne umieszczenie włosów w dyfuzorze, przykładanie do skóry głowy i NIEDOTYKANIE włosów dłońmi.

OGÓLNE RADY NA POCZĄTEK

Wykonaj test na porowatość. Na podstawie wyniku wybierz odpowiedni sposób mycia i wypróbuj na początku po jednym z polecanych kosmetyków poniżej.
Warto kupić osobno odżywkę/maskę humektantową, emolientową i proteinową lub ich połączenia. Po kliknięciu w kosmetyk w tabeli poniżej, ukaże Ci się jaki z kategorii PEH jest dany produkt. Lista zakupów dostępna jest w poście o Świadomej Pielęgnacji.
Podpisz markerem każdy kosmetyk zgodnie z równowagą PEH i zaznajom się z proteinami, emolientami i humektantami :) To naprawdę nie jest takie straszne, jak się wydaje!
Zrób zdjęcie włosów od tyłu oraz zapisuj mycia i efekty, aby wyciągać wnioski. Możesz pobrać i wydrukować szablony z tabelą mycia, które dostępne są w poście o Świadomej Pielęgnacji
Warto eksperymentować! Na początek wszystkie te rady mogą bardzo ułatwić Ci rozpoczęcie świadomej pielęgnacji, ale jeśli chodzi o metody mycia, stylizacji, testy kosmetyków – najbardziej dowiesz się co u Ciebie jest najlepsze, stosując to na sobie. Uczenie się na własnych błędach to najlepsze doświadczenie.
We wpisach o metodach OM, MO, MOO, OMO podaję przykładowe kosmetyki. Jednak jeśli jesteś początkujący – zamień kosmetyki na podane w tym poście z Twoim typem skrętu. Dzięki temu istnieje większa szansa, że sprawdzą się na Twoich włosach. Pamiętaj, że można żonglować pomiędzy metodami mycia.
Nie zapominaj o systematycznym peelingu skóry głowy! :)
Możemy posiadać na głowie dwa typy skrętu np. 2a/2b lub 2b/2c, a nawet trzy typy na raz i jest to NORMALNE! W takiej sytuacji można sugerować polecaną pielęgnacją wszystkich posiadanych typów, obserwować włosy i wyciągnąć wszystko to, co jest dla nich najlepsze.
Pamiętaj, że nie toczysz walki z wydobyciem skrętu! Bądź wyrozumiały dla włosów, cierpliwy, traktuj jak przyjaciela, nie jak wroga, który nie chce Cię słuchać. Bądź dla siebie dobry!

Polecane kosmetyki dla typu 2A

WŁOSY NISKOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/
MASKI
ODŻYWKI/
MASKI
Anwen Wake It Up (M)Anwen Brzoskwinia i KolendraAnwen Emolientowa Akacja (E)Ziaja Olejki Arganowe & Tsubaki (E-H)
Syoss Pure Volume (M)Petal Fresh Tea TreeAnwen Proteinowa Zielona Herbata (P)Sessio Emolientowa Maska Mango (E-H)
Anwen Mint It Up (M)Yope Mleko Owsiane (P-E-H)Barwa Jajeczna (PEH)
Anwen Nawilżający Bez (H)Anwen Kokos i Glinka (P-E-H)
Isana Miód i Wanilia (H)Mawawo Włosy Niskoporowate (E-H)
OnlyBio Proteinowa (P)Cafe Mimi Keratynowa (H)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
As I Am Leave-In Conditioner Isana Curls & WavesNacomi Serum Silikonowe z Olejem ArganowymOnlyBio Olej do Niskoporowatych Włosów
Nivea Flexible Curls & CareTaft, Looks, Stand Up LookBioelixire Jedwab + Witamina AOlej kokosowy
Andalou Leave-in Conditioner Naturals Shea & Argan OilShea Moisture Frizz-Free Curl Mousse
Cantu Activator SheaTaft, Men, V12
Hairy Tale Cosmetics Curlmelon
Taft Irresistible Power

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/
MASKI
ODŻYWKI/
MASKI
L’ Biotica Nordic (E-H)Anwen Kiełki Pszenicy i Kakao (E-H)
Anwen Emolientowa Róża (E)Planeta Organica Marokańska (E)
Anwen Proteinowa Orchidea (P)Isana Silky Gloss Magnolia & Lotos (P-E-H)
Petal Fresh Róża Wiciokrzew (H-E)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Cantu Activator SheaTaft, Looks, Stand Up LookAnwen Marakuja
Hairy Tale Cosmetics Curlmelon Krem bez spłukiwaniaBielenda Graffiti 3D Kwasem Hialuronowy i JedwabOlej lniany
Nivea Volume PrimerNivea Curl Plumping MousseOlej z malin
Olej z truskawek

– lista jest na bieżąco aktualizowana
– jeśli jeden kosmetyk pojawia się w kilku kategoriach oznacza, że w tylu może się sprawdzić

Wasze Włosy – Inspiracja!

Ten wpis powstał dzięki pomocy setki osób o typie skrętu „2A”, które udzielają się na grupach dla Kręconowłosych, zwłaszcza na mojej, czyli na Gwardii Curly Madeleine, na Instagramie i dzielą się swoim doświadczeniem włosowym ze skrętem, z którym żyją na codzień, dziękuję! ♥️

*Powyższy link prowadzący do zakupu może być linkiem afiliacyjnym. Oznacza to, że jeśli w niego wejdziesz, mogę dostać małą prowizję od zakupu lub od kliknięcia w zależności od typu afiliacji.

94

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *