Charakterystyka fal 2B

• tworzą literę ‘S’ po całej długości włosów
• przylegają do głowy bardziej niż typ 2A
• ciężko jest im odbić, nawet jeśli są ścięte warstwowo
• mają tendencję do łatwiejszej utraty zdefiniowanych fal
• mogą być bardziej siankowate na czubku głowy
• zazwyczaj lubią bardziej żele do włosów niż kremy
• posiadają idealnie beztroski i naturalny wygląd
• ładnie połyskują

Porowatość ma znaczenie!

Mamy niską, średnią i wysoką porowatość i głównie od niej zależne jest, jakim sposobem będziemy myć falowane włosy i na co będziemy uważać. Najpierw wykonaj test i dowiedz się, jaką posiadasz porowatość.

METODY MYCIA WG. POROWATOŚCI

WŁOSY NISKOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – MO, czyli Mycie – Odżywianie. Jeśli jednak wypróbujesz tą metodę i poczujesz, że włosy mogłyby być bardziej dociążone, spróbuj metody w nieco innej konfiguracji – OM. Polecana również MOO.

WSKAZÓWKI – Fale o niskiej porowatości można łatwo obciążyć, więc spróbuj nakładać odżywki/maski od ucha w dół oraz używaj małych ilości kosmetyków i lekkich odżywek/masek. Emolienty, oleje, silikony w nadmiarze również mogą obciążyć włosy, fale mogą stać się strączkami. Kochają proteiny i humektanty, emolienty najmniej. Trzymanie odżywek/masek do max. 15 minut. Może się sprawdzić metoda nakładania kilku produktów do mycia oraz do stylizacji (np. BS wielkość groszku), ale w bardzo małej ilości na dłoni, niż pojedynczych produktów, ale w ogromnych ilościach na dłoni.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – MO lub OMO lub MOO lub OM – zdanie mocno podzielone :D

WSKAZÓWKI – Fale o średniej porowatości można łatwo obciążyć od nasady, czyli przy skórze głowy, więc spróbuj nakładać odżywki i maski od ucha w dół. OMO warto wykonywać lekkimi odżywkami.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – OMO, MOO. Jednak zastanów się, jaką masz gęstość i grubość włosów. Fale cienkie i/lub rzadkie mogą nawet polubić metodę OM.

WSKAZÓWKI – Ta porowatość nie jest za bardzo podatna na obciążenie, włosy zazwyczaj lubią emolienty. Jednak zwróć uwagę, czy dla Twoich włosów nie będzie bardziej odpowiednie nakładanie odżywek i masek od ucha w dół. Obserwuj włosy i zobacz jaką dawkę odżywienia potrzebują.

RADY DLA KAŻDEJ POROWATOŚCI FAL 2B

Możemy posiadać ten sam typ skrętu oraz porowatość, ale ważna jest też gęstość, grubość i długość włosów. Zwróć uwagę jaką Ty ilość włosów posiadasz na głowie. Jest to bardzo ważne przy aplikowaniu odpowiednich ilości odżywek i stylizatorów! Im włosy cieńsze, rzadsze, krótsze, a do tego niskoporowate – tym zazwyczaj mniejszą ilość produktów nakładamy!

STYLIZACJA – Przy nadaniu definicji mogą pomóc żele, a do nadania objętości – pianki. Do stylizacji może się sprawdzić żel + pianka lub żel solo. Można spróbować zaaplikować np. odżywkę bez spłukiwania solo. Zwłaszcza przy włosach wysokoporowatych polecana jest odżywka bez spłukiwania + żel/pianka. Warto wczesać odżywkę bez spłukiwania, następnie wgnieść. Żel przed aplikacją można rozwodnić w dłoniach, aby udało się go nanieść w każdym miejscu na głowie. Do aplikacji żelu polecana metoda stylizacji Praying Hands, następnie wygnieść. Warto eksperymentować stylizowanie fal na mocno ociekających wodą lub wcześniej odciśniętych z wody włosach. Tuż po stylizacji przed suszeniem warto odgnieść fale w koszulce bawełnianej. Polecany plopping – przy niskoporach na 12-15 minut.

SUSZENIE – Suszarka z dyfuzorem, ale schnięcie naturalne równie polecane. Polecane pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia w 80%, następnie podsuszenie dyfuzorem. Po wyschnięciu mogą pojawić się sucharki, które warto odgnieść suchymi dłońmi lub odrobiną czystego oleju lub olejku z silikonami (w zależności od predyspozycji włosów do obciążenia)

OGÓLNE RADY NA POCZĄTEK

Wykonaj test na porowatość. Na podstawie wyniku wybierz odpowiedni sposób mycia i wypróbuj na początku po jednym z polecanych kosmetyków poniżej.
Warto kupić osobno odżywkę/maskę humektantową, emolientową i proteinową lub ich połączenia. Po kliknięciu w kosmetyk w tabeli poniżej, ukaże Ci się jaki z kategorii PEH jest dany produkt. Lista zakupów dostępna jest w poście o Świadomej Pielęgnacji.
Podpisz markerem każdy kosmetyk zgodnie z równowagą PEH i zaznajom się z proteinami, emolientami i humektantami :) To naprawdę nie jest takie straszne, jak się wydaje!
Zrób zdjęcie włosów od tyłu oraz zapisuj mycia i efekty, aby wyciągać wnioski. Możesz pobrać i wydrukować szablony z tabelą mycia, które dostępne są w poście o Świadomej Pielęgnacji
Warto eksperymentować! Na początek wszystkie te rady mogą bardzo ułatwić Ci rozpoczęcie świadomej pielęgnacji, ale jeśli chodzi o metody mycia, stylizacji, testy kosmetyków – najbardziej dowiesz się co u Ciebie jest najlepsze, stosując to na sobie. Uczenie się na własnych błędach to najlepsze doświadczenie.
We wpisach o metodach OM, MO, MOO, OMO podaję przykładowe kosmetyki. Jednak jeśli jesteś początkujący – zamień kosmetyki na podane w tym poście z Twoim typem skrętu. Dzięki temu istnieje większa szansa, że sprawdzą się na Twoich włosach. Pamiętaj, że można żonglować pomiędzy metodami mycia.
Nie zapominaj o systematycznym peelingu skóry głowy! :)
Możemy posiadać na głowie dwa typy skrętu np. 2a/2b lub 2b/2c, a nawet trzy typy na raz i jest to NORMALNE! W takiej sytuacji można sugerować polecaną pielęgnacją wszystkich posiadanych typów, obserwować włosy i wyciągnąć wszystko to, co jest dla nich najlepsze.
Pamiętaj, że nie toczysz walki z wydobyciem skrętu! Bądź wyrozumiały dla włosów, cierpliwy, traktuj jak przyjaciela, nie jak wroga, który nie chce Cię słuchać. Bądź dla siebie dobry!

Polecane kosmetyki dla typu 2B

WŁOSY NISKOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/MASKIODŻYWKI/MASKI
Joanna Pokrzywa (M)Tołpa Micelarny NormalizującyYope Orientalny Ogród Odżywka (PEH)Anwen Zielona Herbata Proteinowa (P)
Garnier Fructis Papaya Szampon (M)Hairy Tale Cosmetics Murky SzamponBarwa Ryżowa (P-E-H)Isana Olej Arganowy (H-E)
Nacomi MigdałowyVis Plantis Kozieradka (E-H)Fitokosmetik Dziegciowa (E)
Isana Miód i Wanilia (H)Anwen Nawilżający Bez (H)
OnlyBio Do włosów niskoporowatych (E-H)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Cantu Activator AvocadoTaft, Looks, Stand Up LookIsana Konopie & MakadamiaOlej kokosowy
Barwa OctowaPantene PRO-V Defined CurlsIsana Intensiv 2in1Masło shea
Yope Orientalny OgródSyoss Men Power HoldNacomi Serum Silikonowe z Olejem ArganowymOlej z baobabu
Andalou Leave-in Conditioner Naturals Shea & Argan OilNivea Curl Plumping MousseOnlyBio Olej do Niskoporowatych Włosów
Hairy Tale Cosmetics Curlmelon Żel

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/MASKIODŻYWKI/MASKI
Garnier Fructis Hair Food Aloe (M)Babuszka Agafia Mydło CedroweAnwen Nawilżający Bez (H)Garnier Ultra Doux Żurawina i olej arganowy (E)
Alterra BIO Papaja i BIO Bambus (Ś)Biolaven RegulującyAnwen Proteinowa Magnolia (P)Isana Miód i Wanilia (H)
Barwa Ryżowy (M)Ecolab NormalizującyAnwen Emolientowy Irys (E)OnlyBio Proteinowa (P)
Anwen Wake It Up (M)Gosh Vitamin BoosterIsana Olej Arganowy (H-E)O’Herbal z Lnem Odżywka (H-E)
Herbal Essences Potent Aloe + Hemp (Ś)Babuszka Agafia Mydło miodoweGarnier Banana Hair Food Maska (H-E)Barwa Ryżowa (P-E-H)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Cantu Activator AvocadoTaft V12Bioelixire Olejek z czarnuszkiOlej ze słodkich migdałów
Cantu Activator SheaNivea Curl Plumping MousseIsana Intensiv 2in1Olej kameliowy
Anwen Proteinowa Zielona HerbataTaft Irresistible PowerIsana Konopie & MakadamiaOliwa z oliwek
Barwa OctowaSyoss Men Power HoldIsana, Olej arganowyAnwen Mango
Garnier Botanic Therapy Olejek Rycynowy i MigdałNivea Flexible CurlsAnwen Happy Ends Płynny

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/MASKIODŻYWKI/MASKI
Anwen Mint It Up (M)Nacomi MigdałowyAnwen Nawilżający Bez (H)Planeta Organica Marokańska (E)
OnlyBio 
Nawilżający
Garnier Ultra Doux Żurawina i olej arganowy (E)Anwen Emolientowa Róża (E)
Garnier Banana Hair Food Maska (H-E)Anwen Proteinowa Magnolia (P)
Isana Miód i Wanilia (H)OnlyBio Odżywka emolientowa (E)
Yope Mleko Owsiane (P-E-H)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Cantu Activator SheaSyoss Men Power HoldOlej marakuja
Garnier Fructis Hair Food PapayaTaft Irresistible PowerOlej lniany
Eco Style Super Protein GelOnlyBio Olej do włosów wysokoporowatych
Umberto Giannini Curl Jelly

– lista jest na bieżąco aktualizowana
– jeśli jeden kosmetyk pojawia się w kilku kategoriach oznacza, że w tylu może się sprawdzić

Wasze włosy – Inspiracja!

Ten wpis powstał dzięki pomocy setki osób o typie skrętu „2A”, które udzielają się na grupach dla Kręconowłosych, zwłaszcza na mojej, czyli na Gwardii Curly Madeleine, na Instagramie i dzielą się swoim doświadczeniem włosowym ze skrętem, z którym żyją na codzień, dziękuję! ♥️

*Powyższy link prowadzący do zakupu może być linkiem afiliacyjnym. Oznacza to, że jeśli w niego wejdziesz, mogę dostać małą prowizję od zakupu lub od kliknięcia w zależności od typu afiliacji.

PRZYDATNEposty:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

67

Jedna odpowiedź

  1. Jestem bardzo zadowolona z tych informacji, ponieważ mam fale, ale takie nieokreślone i w ogóle do tej pory nie potrafiłam ich prowadzić i odpowiednio pielęgnować. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *