Charakterystyka fal 2C

• tworzą mocną literę ‘S’ na całej długości włosów
• wyglądają jak loki, ale nadal nie są to kółeczka jak w typie ‘3’
• nadal ciężko jest im się odbić od nasady
• mają tendencję do puszenia się
• skręt jest bardziej zdefiniowany niż przy typie 2a i 2b
• są nazywane prawie kręconymi falami
• skręt pojawia się od nasady włosów
• nie przypominają tzw. “beach waves”

Porowatość ma znaczenie

Mamy niską, średnią i wysoką porowatość i głównie od niej zależne jest, jakim sposobem będziemy myć falowane włosy i na co będziemy uważać. Najpierw wykonaj test i dowiedz się, jaką posiadasz porowatość.

METODY MYCIA WG. POROWATOŚCI

WŁOSY NISKOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – MO lub OM i okazjonalnie OMO i MO.

WSKAZÓWKI – Fale o niskiej porowatości można łatwo obciążyć, więc spróbuj nakładać odżywki/maski od ucha w dół oraz używaj małych ilości kosmetyków i lekkich odżywek/masek. Emolienty, oleje, silikony w nadmiarze również mogą obciążyć włosy, fale mogą stać się strączkami. Dla większej objętości można skupić się na PEH, H i P i mniejszą ilością emolientów.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – OM/OMO lub MO na codzień, a przy mocniejszym oczyszczaniu MOO.

WSKAZÓWKI – Fale o średniej porowatości można łatwo obciążyć od nasady, czyli przy skórze głowy, więc spróbuj nakładać odżywki i maski od ucha w dół. OMO warto wykonywać lekkimi odżywkami

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

SPOSÓB MYCIA – OMO/MOO lub MO

WSKAZÓWKI – Ta porowatość nie jest za bardzo podatna na obciążenie, włosy zazwyczaj lubią emolienty. Jednak zwróć uwagę, czy dla Twoich włosów nie będzie bardziej odpowiednie nakładanie odżywek i masek od ucha w dół. Obserwuj włosy i zobacz jaką dawkę odżywienia potrzebują.

PAMIĘTAJ!

Zawsze są wyjątki od reguły i zdarzają się np. osoby z włosami niskoporowatymi, którym pasuje metoda OMO – znana jako ta najbardziej obciążająca. Na początek warto wypróbować najbardziej polecany sposób mycia. Potem, gdy wszystko sobie uporządkujesz – eksperymentuj, jeśli masz taką ochotę :)

RADY DLA KAŻDEJ POROWATOŚCI FAL 2C

Możemy posiadać ten sam typ skrętu oraz porowatość, ale ważna jest też gęstość, grubość i długość włosów. Zwróć uwagę jaką Ty ilość włosów posiadasz na głowie. Jest to bardzo ważne przy aplikowaniu odpowiednich ilości odżywek i stylizatorów! Im włosy cieńsze, rzadsze, krótsze, a do tego niskoporowate – tym zazwyczaj mniejszą ilość produktów nakładamy!

Fale 2C kochają proteiny!

STYLIZACJA – Polecane jest nałożenie pierwszego stylizatora – lżejszego żelu lub kremu i na to drugiego stylizatora dla mocniejszego utrwalenia np. żelu Syoss Men Power Hold. Ugniatanie włosów bardzo delikatnie nie zaciskając mocno dłoni. Po nałożeniu pierwszego stylizatora, warto mocno namoczyć włosy, aby znowu ociekały wodą i następnie dołożyć drugiego stylizatora (połączenie stylizatorów zależy od tego, co lubią włosy). Drugi sposób to stylizacja na nie ociekające wodą włosy, bo inaczej powoduje to przyklap i brak utrwalenia. Można też spróbować piankę jako odżywkę bez spłukiwania i na to żel. Świetnie sprawdza się Plopping oraz Bowl Method tzw. Miskowanie.

SUSZENIE – Lekko ciepły nawiew. Warto wysuszyć włosy suszarką z dyfuzorem od początku do końca aż fale będą całkowicie suche. Podczas suszenia warto zmieniać strony, czyli głowa w dole, na boki, stojąc prosto i znowu na boki itd. Odgniatanie sucharków suchymi dłońmi, z olejem lub olejkiem z silikonami (nie jest zalecany przy cienkich włosach – może obciążyć).

OGÓLNE RADY NA POCZĄTEK

Wykonaj test na porowatość. Na podstawie wyniku wybierz odpowiedni sposób mycia i wypróbuj na początku po jednym z polecanych kosmetyków poniżej.
Warto kupić osobno odżywkę/maskę humektantową, emolientową i proteinową lub ich połączenia. Po kliknięciu w kosmetyk w tabeli poniżej, ukaże Ci się jaki z kategorii PEH jest dany produkt. Lista zakupów dostępna jest w poście o Świadomej Pielęgnacji.
Podpisz markerem każdy kosmetyk zgodnie z równowagą PEH i zaznajom się z proteinami, emolientami i humektantami :) To naprawdę nie jest takie straszne, jak się wydaje!
Zrób zdjęcie włosów od tyłu oraz zapisuj mycia i efekty, aby wyciągać wnioski. Możesz pobrać i wydrukować szablony z tabelą mycia, które dostępne są w poście o Świadomej Pielęgnacji
Warto eksperymentować! Na początek wszystkie te rady mogą bardzo ułatwić Ci rozpoczęcie świadomej pielęgnacji, ale jeśli chodzi o metody mycia, stylizacji, testy kosmetyków – najbardziej dowiesz się co u Ciebie jest najlepsze, stosując to na sobie. Uczenie się na własnych błędach to najlepsze doświadczenie.
We wpisach o metodach OM, MO, MOO, OMO podaję przykładowe kosmetyki. Jednak jeśli jesteś początkujący – zamień kosmetyki na podane w tym poście z Twoim typem skrętu. Dzięki temu istnieje większa szansa, że sprawdzą się na Twoich włosach. Pamiętaj, że można żonglować pomiędzy metodami mycia.
Nie zapominaj o systematycznym peelingu skóry głowy! :)
Możemy posiadać na głowie dwa typy skrętu np. 2a/2b lub 2b/2c, a nawet trzy typy na raz i jest to NORMALNE! W takiej sytuacji można sugerować polecaną pielęgnacją wszystkich posiadanych typów, obserwować włosy i wyciągnąć wszystko to, co jest dla nich najlepsze.
Pamiętaj, że nie toczysz walki z wydobyciem skrętu! Bądź wyrozumiały dla włosów, cierpliwy, traktuj jak przyjaciela, nie jak wroga, który nie chce Cię słuchać. Bądź dla siebie dobry!

Polecane kosmetyki dla typu 2C

WŁOSY NISKOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/MASKIODŻYWKI/MASKI
Anwen Wake It Up (M)Fitokosmetik z niebieską glinkąAnwen Zielona Herbata Proteinowa (P)Anwen Kokos i Glinka (P-E-H)
Nature Box Avocado Oil w kostce (Ś)Babuszka Agafia Mydło CedroweAnwen Proteinowa Magnolia (P)Anwen Emolientowa Akacja (E)
Fitokosmetik z czarną glinkąCafe Mimi Ekspresowa z jojobą i jedwabiem (P-E-H) Organic Shop Kokos i Shea (H-E)
Babuszka Agafia Mydło miodoweZiaja Olejki Arganowe & Tsubaki (E-H)Hairy Tale Cosmetics OatMe (P)
Tołpa Green Do włosów cienkichOnlyBio Proteinowa (P)OnlyBio Do włosów niskoporowatych (E-H)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Cantu Activator AvocadoCamille Rose Curl MakerNacomi Serum Silikonowe z Olejem ArganowymOnlyBio Olej do Niskoporowatych Włosów
Hairy Tale Cosmetics Curlmelon Krem bez spłukiwaniaHairy Tale Cosmetics Curlmelon ŻelBioelixire Olejek z czarnuszkiOlej ze słodkich migdałów
Cantu Activator SheaSyoss Men Power Hold
Żel lniany
Żel owsiany
Hairy Tale Cosmetics Lemon Lemur Żel

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/MASKIODŻYWKI/MASKI
Garnier Fructis Banana Hair Food (M)Babuszka Agafia Mydło CedroweAnwen Proteinowa Zielona Herbata (P)Yope Świeża Trawa (H)
Anwen Wake It Up (M)OnlyBio 
Nawilżający
Isana Miód i Wanilia (H)Anwen PROtein ampułki (P) (do odżywek/masek)
O’Herbal z ekstraktem z lnuPetal Fresh Pure Pestki winogron i oliwa oliwekAnwen Emolientowa Róża (E)Yope Mleko Owsiane (P-E-H)
Organic Shop Malina i Acai (Ś)Hairy Tale Cosmetics Murky SzamponAnwen Proteinowa Magnolia (P)Anwen Kokos i Glinka (P-E-H)
Yope Orientalny Ogród (Ś)Tołpa Green Do włosów cienkichAnwen Emolientowy Irys (E)Barwa Jajeczna (PEH)
Nature Box Avocado Oil w kostce (Ś)Hairy Tale Cosmetics FluffyAnwen Emolientowa Akacja (E)Gosh Argan Oil (E)
Anwen Nawilżający Bez (H)OnlyBio Proteinowa (P)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Anwen Emolientowa Róża (E)Taft V12Marion Olejki Orientalne Jojoba i słonecznikOlej makadamia
Yope Orientalny Ogród Odżywka (PEH)Hairy Tale Cosmetics Lemon LemurIsana, Olej arganowyOlej sacha inchi
Cantu Activator SheaIsana Pure Locken Bioelixire Olejek z czarnuszkiOlej ryżowy
Hairy Tale Cosmetics Curlmelon Krem bez spłukiwaniaSyoss Men Power Hold
Garnier 10in1 Goodbye DamageTaft, Looks, Stand Up Look
Hairy Tale Cosmetics OatMe (P)Pantene PRO-V Defined Curls
Garnier Ultra Doux Żurawina i olej arganowy (E)Boots Curl Creme

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

ŚREDNIE
/MOCNE
SZAMPONY
ŁAGODNE
SZAMPONY
ODŻYWKI/MASKIODŻYWKI/MASKI
Anwen Wake It Up (M)Anwen Brzoskwinia i KolendraCafe Mimi Ekspresowa z jojobą i jedwabiem (P-E-H)Phitofilos Ziziphus Illuminante z głożyną (E)
Fitokosmetik z niebieską glinkąAnwen Proteinowa Magnolia (P)Hairy Tale Cosmetics Merhair (H)
Petal Fresh Pure Tea TreeBarwa Octowa (E-H)Anwen Sleeping Beauty Włosy wysokoporowate (P-E-H)
Biolaven RegulującyAnwen Emolientowa Róża (E)Hairy Tale Cosmetics Liquid Gold (E)
Hairy Tale Cosmetics Murky SzamponHairy Tale Cosmetics OatMe (P)Nowa Kosmetyka Maska różą i miodem płynąca (H-E)
Hairy Tale Cosmetics Squeaky CleanAnwen Nawilżający Bez (H)Yope Mleko Owsiane (P-E-H)
ODŻYWKI BEZ SPŁUKIWANIASTYLIZATORYOLEJKI
NA KOŃCÓWKI
OLEJE
Cantu Activator AvocadoKinky-Curly Curling Custard GelAnwen Happy Ends StałeOnlyBio do wysokoporowatych
Garnier 10in1 Goodbye DamageSyoss Men Power HoldBioelixire Olejek z czarnuszkiOlej z wiesiołka
Anwen Emolientowa Róża (E)Umberto Giannini Curl JellyOlej z czarnuszki
Hairy Tale Cosmetics OatMe (P)Jessicurl Confident CoilsOlej z pestek moreli
Isana Curls & WavesOlej ze słodkich migdałów
Ten wpis powstał dzięki pomocy setki osób o typie skrętu „2C”, które udzielają się na grupach dla Kręconowłosych, zwłaszcza na mojej, czyli na Gwardii Curly Madeleine, na Instagramie i dzielą się swoim doświadczeniem włosowym ze skrętem, z którym żyją na codzień, dziękuję! ♥️

*Powyższy link prowadzący do zakupu może być linkiem afiliacyjnym. Oznacza to, że jeśli w niego wejdziesz, mogę dostać małą prowizję od zakupu lub od kliknięcia w zależności od typu afiliacji.

PRZYDATNEposty:

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

97

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *