Charakterystyka fal 2C
• tworzą mocną literę ‘S’ na całej długości włosów
• wyglądają jak loki, ale nadal nie są to kółeczka jak w typie ‘3’
• nadal ciężko jest im się odbić od nasady
• mają tendencję do puszenia się
• skręt jest bardziej zdefiniowany niż przy typie 2a i 2b
• są nazywane prawie kręconymi falami
• skręt pojawia się od nasady włosów
• nie przypominają tzw. “beach waves”
Porowatość ma znaczenie
Mamy niską, średnią i wysoką porowatość i głównie od niej zależne jest, jakim sposobem będziemy myć falowane włosy i na co będziemy uważać. Najpierw wykonaj test i dowiedz się, jaką posiadasz porowatość.
METODY MYCIA WG. POROWATOŚCI
WŁOSY NISKOPOROWATE
SPOSÓB MYCIA – MO lub OM i okazjonalnie OMO i MO.
WSKAZÓWKI – Fale o niskiej porowatości można łatwo obciążyć, więc spróbuj nakładać odżywki/maski od ucha w dół oraz używaj małych ilości kosmetyków i lekkich odżywek/masek. Emolienty, oleje, silikony w nadmiarze również mogą obciążyć włosy, fale mogą stać się strączkami. Dla większej objętości można skupić się na PEH, H i P i mniejszą ilością emolientów.
WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE
SPOSÓB MYCIA – OM/OMO lub MO na codzień, a przy mocniejszym oczyszczaniu MOO.
WSKAZÓWKI – Fale o średniej porowatości można łatwo obciążyć od nasady, czyli przy skórze głowy, więc spróbuj nakładać odżywki i maski od ucha w dół. OMO warto wykonywać lekkimi odżywkami
WŁOSY WYSOKOPOROWATE
SPOSÓB MYCIA – OMO/MOO lub MO
WSKAZÓWKI – Ta porowatość nie jest za bardzo podatna na obciążenie, włosy zazwyczaj lubią emolienty. Jednak zwróć uwagę, czy dla Twoich włosów nie będzie bardziej odpowiednie nakładanie odżywek i masek od ucha w dół. Obserwuj włosy i zobacz jaką dawkę odżywienia potrzebują.
PAMIĘTAJ!
RADY DLA KAŻDEJ POROWATOŚCI FAL 2C
Możemy posiadać ten sam typ skrętu oraz porowatość, ale ważna jest też gęstość, grubość i długość włosów. Zwróć uwagę jaką Ty ilość włosów posiadasz na głowie. Jest to bardzo ważne przy aplikowaniu odpowiednich ilości odżywek i stylizatorów! Im włosy cieńsze, rzadsze, krótsze, a do tego niskoporowate – tym zazwyczaj mniejszą ilość produktów nakładamy!
Fale 2C kochają proteiny!
STYLIZACJA – Polecane jest nałożenie pierwszego stylizatora – lżejszego żelu lub kremu i na to drugiego stylizatora dla mocniejszego utrwalenia np. żelu Syoss Men Power Hold. Ugniatanie włosów bardzo delikatnie nie zaciskając mocno dłoni. Po nałożeniu pierwszego stylizatora, warto mocno namoczyć włosy, aby znowu ociekały wodą i następnie dołożyć drugiego stylizatora (połączenie stylizatorów zależy od tego, co lubią włosy). Drugi sposób to stylizacja na nie ociekające wodą włosy, bo inaczej powoduje to przyklap i brak utrwalenia. Można też spróbować piankę jako odżywkę bez spłukiwania i na to żel. Świetnie sprawdza się Plopping oraz Bowl Method tzw. Miskowanie.
SUSZENIE – Lekko ciepły nawiew. Warto wysuszyć włosy suszarką z dyfuzorem od początku do końca aż fale będą całkowicie suche. Podczas suszenia warto zmieniać strony, czyli głowa w dole, na boki, stojąc prosto i znowu na boki itd. Odgniatanie sucharków suchymi dłońmi, z olejem lub olejkiem z silikonami (nie jest zalecany przy cienkich włosach – może obciążyć).
OGÓLNE RADY NA POCZĄTEK
Polecane kosmetyki dla typu 2C
WŁOSY NISKOPOROWATE
WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE
WŁOSY WYSOKOPOROWATE
Ten wpis powstał dzięki pomocy setki osób o typie skrętu „2C”, które udzielają się na grupach dla Kręconowłosych, zwłaszcza na mojej, czyli na Gwardii Curly Madeleine, na Instagramie i dzielą się swoim doświadczeniem włosowym ze skrętem, z którym żyją na codzień, dziękuję! ♥️
*Powyższy link prowadzący do zakupu może być linkiem afiliacyjnym. Oznacza to, że jeśli w niego wejdziesz, mogę dostać małą prowizję od zakupu lub od kliknięcia w zależności od typu afiliacji.