Cześć Kochani!
Dziś poruszę bardzo, naprawdę bardzo ważny temat dla Nas, Kręconowłosych. Zwracam się w tym wpisie głównie do KOBIET, bo zmiany hormonalne, o których będzie dzisiaj mowa, głównie dotyczą właśnie płci pięknej.

zmiany hormonalne przy kręconych włosach


Nie dość, że hormony potrafią szargać Naszym nastrojem, wyprowadzać z równowagi to mają też wielki wpływ na kręcone włosy, na to jaki będą miały skręt i czy w ogóle on będzie występować.
Oczywiście pierwszorzędną rolę grają geny, ale podczas Naszego życia to hormony często stają na podium. Wielu kobietom spędzają sen z powiek, zwłaszcza tym, które nie wiedzą czy wróci dawny skręt lub czy prawdopodobnie będzie mógł zniknąć w przyszłości. Dla Nas, Kobiet jest to sprawa bardzo istotna, ja jestem bardzo ciekawa co może się stać z moimi włosami! Doskonale wiem, że nie jestem odosobniona w tych rozmyśleniach.

zmiany hormonalne przy kręconych włosach

Często piszą do mnie kobiety ok. 30-letnie lub ponad i pytają mnie czy wróci im dawny mocny skręt, gdy rozpoczną świadomą pielęgnację. Moje pierwsze pytanie zawsze brzmi:
Czy w Twoim życiu zaszły jakiekolwiek zmiany hormonalne?
Jest to naprawdę przerażające, bo jesteśmy na nie niemalże skazane i często jest tak, że im więcej kobieta ma lat, im więcej przeżyła, tym ten skręt jest coraz gorszy i z utęsknieniem pozostaje jej patrzeć na zdjęcia z dawnych lat, bo często gdy takie hormonalne zmiany zaszły, nic nie da się już zrobić. Nie bez powodu w tytule dodałam emotikonę bomby, bo często hormony to taka tykająca bomba, gdy wybuchnie, kobieta jest już całkowicie bezradna.

zmiany hormonalne przy kręconych włosach

Bez hormonów nie dałoby się przeżyć. Są one związkami chemicznymi, które mają wpływ na niemal wszystkie komórki w Naszym ciele, jest ich ponad 50. Dzięki nim Nasz organizm, zdrowie psychiczne i fizyczne pracuje prawidłowo, bez nich nie byłoby Nas. Nie podlega dyskusji, że to one rządzą Naszym tak naprawdę WSZYSTKIM.

ZMIANY HORMONALNE, KTÓRE MOGĄ MIEĆ WPŁYW NA SKRĘT:
💣 OKRES DOJRZEWANIA
Ten przypadek często ma pozytywne zakończenie. Dziewczynki rodzą się z prostymi włosami i pozostają z nimi aż do lat gdzie dojrzewają po czym nagle pojawia się skręt :) Młode kobietki odkrywają, że mają falowane lub kręcone włosy. Druga kwestia to to czy znajdą sposób na to by się nimi dobrze zająć, ale w sumie nie o tym mowa w dzisiejszym wpisie :D Okres dojrzewania to jedna wielka bomba hormonalna, gdzie odbywa się tzw. gra hormonów i tego oczywiście nie da się uniknąć.
💣 ANTYKONCEPCJA
Ja niegdyś przyjmując tabletki antykoncepcyjne przez dwa lata, nie zdawałam sobie wówczas  sprawy, że to może mieć jakikolwiek wpływ na mój skręt! Na szczęście żadnych zmian podczas przyjmowania i odstawienia pigułek nie zauważyłam. Jednak są kobiety, które żałują tego dnia kiedy pierwszy raz sięgnęły po tabletkę. Czasami kobiety są przymuszone by uregulować cykl, czasami sięgają po nie świadomie. Byleby były też świadome wpływu tabletek na skręt :-) O to mi chodzi najbardziej
💣 CIĄŻA
Większość kobiet na Naszej planecie marzy o dziecku w teraźniejszości lub przyszłości i nadchodzi czas, że zachodzi w ciążę. No cóż, do tego zostałyśmy stworzone. Jednak to aż boli jaki wpływ ma ciąża na włosy i już nawet nie mówię tylko o skręcie. 
W czasie ciąży u większości włosów na głowie, faza ich wzrostu się zatrzymuje, występuje mniejsze wypadanie. Po 3-4 miesiącach od urodzenia, gospodarka hormonalna zaczyna się regulować, faza wzrostu wraca do dawnego rytmu i wtedy wypadają wszystkie te włosy, które były zatrzymane w czasie ciąży. Na szczęście do roku wszystko powinno wracać do normy, wszystkie włosy po prostu muszą urosnąć. Jednak tu jest mowa o wypadaniu. 
Tuż po urodzeniu, często zdarza się tak, że kobiecie nie dość, że zaczynają rosnąć proste włosy lub o mniejszym skręcie to bywa i tak, że całe na długości nagle są bez życia, smętnie wiszą i w ogóle nie przypominają dawnej czupryny. No i tutaj wszystko zależy od tego jak unormują się hormony. Loki z czasem wracają w takiej samej formie, w trochę mniejszej, bo są fale lub pozostają proste włosy. 😔
Cóż… pozostaje Nam to tylko przeboleć. Mam nadzieję, że jeszcze nikt nie upadł na głowę i nie zrezygnuje z zachodzenia w ciążę, bo loki :D

💣 HORMONALNE TERAPIE ZASTĘPCZE

Myślę, że to nie poddaje się dyskusji. Tego typu terapie mają uzupełnić niedobór kobiecych hormonów, gdy jajniki wytwarzają ich zbyt mało. Dzięki hormonalnym terapiom zastępczym można zredukować objawy menopauzy. Stosuje się je też profilaktycznie w przypadku przekwitania np. osteoporozy. Taka terapia może trwać nawet do 8 lat! Podawane są różne typy hormonu tzw. estrogenu.

💣 MENOPAUZA
Kolejna bomba hormonalna gdzie kobieta może przeżywać dramaty i nastroje przez nawet kilka lat. Zobaczcie, że to Nas nie ominie. Czy HTZ czy menopauza – tak czy siak są to zmiany hormonalne, które mogą mieć wpływ na zmianę skrętu.

💣 NIEWYKRYTE CHOROBY
Oczywiście mam tu na myśli takie, które mają wpływ na hormony np.: 
– choroby tarczycy np. niedoczynność, nadczynność, Hashimoto
– nadczynność przysadki mózgowej
– hiperprolaktynemia
– choroba Addisona
– cukrzyca
– ogólny niedobór, nadmiar hormonów
Tak naprawdę jest masa chorób hormonalnych. Z mojej obserwacji wynika, że najczęściej z powodu chorej tarczycy zmieniają się kręcone włosy.

Prawda jest taka, że wg. mnie wszystkie naruszenia Naszych hormonów mogą mieć wpływ na wiele czynników w Naszym organizmie, między innymi na Nasz skręt.

zmiany hormonalne przy kręconych włosach

Trzy główne hormony, które mają wpływ na wygląd loczków to:

⬥ TYROKSYNA I TRIJODOTYRONINA
Są wytwarzane przez tarczycę i wpływają na sposób, w jaki organizm wykorzystuje spożywane przez nas jedzenie. Niedoczynność tarczycy może powodować łamliwe włosy i utratę włosów.

ANDROGEN(Y)
Jest produkowany w nadnerczach i jest odpowiedzialny za wzrost włosów. U kobiet wzrost produkcji androgenu powoduje przerzedzenie włosów i nadmierne owłosienie twarzy.

INSULINA
Jest produkowana w trzustce i odpowiada za adaptację glukozy we krwi. Niedostateczna produkcja insuliny może powodować hiperglikemię, a nadmierna produkcja może powodować hipoglikemię, która może zarówno powodować wypadanie włosów, jak i zmianę wyglądu włosów.

💣 WŁOSY PO CHEMII
Ciekawostką jest to, że u osób, które wygrały z chorobą nowotworową po chemioterapii wcześniej proste włosy stają się kręcone. Mieszki włosowe ‘wstrząśnięte’ chemią, gdy wracają do pracy, mogą mieć nowy ‘opis’ tej pracy i pojawia się skręt. Jednak czasami bywa tak, że mieszek może wrócić do wcześniejszego kształtu.

Ponoć wielu ekspertów od loczków odkryło, że naturalnie kręcone włosy mają tendencję do przechodzenia przez cykle, a struktura tekstur może zmieniać się co 5-7 lat.

Źródło:
https://www.naturallycurly.com/
www.poradnikzdrowie.pl


zmiany hormonalne przy kręconych włosach

Wydaje mi się, że temat wyczerpałam, ale jeśli dojdzie coś nowego lub coś mi się przypomni to jak zwykle zrobię edit :)

Jak to jest z Wami? Hormony w Waszym życiu zmieniły skręt Drogie Kobietki? 
Buziak!

Serdecznie zapraszam do śledzenia postów na bieżąco :-)
191

3 Responses

  1. Ciekawy temat. Od urodzenia miałam włosy proste jak po przejechaniu prostownicą. W czasie dojrzewania niewiele się zmieniło, aż do pierwszej antykoncepcji hormonalnej jak miałam 17 lat. Włosy nagle zaczęły się skręcać w sprężyny, zrobiły mi się loki, ale takie coś duże, nie były to loczki. Jak przestałam brać anty to włosy stały się lekko falowane, ale raaaczej proste. Dzisiaj znowu zaczynam antykoncepcję hormonalną, trzeci już raz. Ciekawe co będzie tym razem. Za drugim razem nic się nie zmieniło mimo tej samej zawartości hormonów w tabletce. Teraz muszę się doszkolić co to za tabletki, bo francuskie, więc nie znam.

  2. Witam kobietki. Trafiłam na ten artykuł szukając informacji na temat moich włosów. Otóż od zawsze miałam włosy proste jak druty a mam 40 😁 jestem rok po operacji wycięcia tarczycy i przyjmuje euthyrox 125 . Od dwóch miesięcy zauważyłam że włosy zaczęły mi się dość mocno skręcać. Myślicie że to może być przyczyną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *