Hej, hej! :-)
Wczoraj spytałam Was na fanpage, z jakimi słowami mieliście problem na początku świadomej pielęgnacji. Serio, nieźle się uśmiałam! :D Słowo ‘humektanty’, jak się okazało, posiada sporo różnych zdrobnień :D 

Ponadto baaardzo mi pomogliście, bo miałam przed udostępnieniem wpisu o wiele mniej słówek :) Zatem jeszcze raz dziękuję ❤ No dobra, to zaczynamy! :)

Afro Pick – grzebyk umożliwiający uniesienie loków od nasady. Więcej na jego tematu przeczytacie TUTAJ.

Ananas – fryzura polegająca na przewiązaniu gumką włosów na czubku głowy, która  przypomina z wyglądu ananasa, najlepiej sprawdza się na noc i zawsze wtedy, kiedy rozpuszczone loki przeszkadzają w codziennych czynnościach. Przykładowe zdjęcie znajdziecie TUTAJ.

Bad Hair Day (BHD) – tzw. “zły dzień włosów”, gdy loki są w kiepskim stanie po mało udanym myciu i nadają się najczęściej tylko do związania.

CG – Metoda Curly Girl głównie kierowana kręconym włosom. Posiada kilka zasad, których trzeba przestrzegać, aby móc ją stosować np. zakaz używania szamponów oraz wszelakich silikonów. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Dociążenie – jest to przeciwieństwo włosów spuszonych. Każda Kręconowłosa pragnie dociążenia bowiem takie loki nie fruwają na wszystkie strony, nie są lekkie i żyjące własnym życiem no i nie ma oczywiście puchu.

Emolienty – wytwarzają ochronną warstwę na powierzchni łuski włosa przez co zatrzymują nawilżenie (humektanty). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Emulgowanie – połączenie oleju z inną substancją np. odżywką. Przykładowo: na naolejowane wcześniej włosy, nakładamy odżywkę z odpowiednim składem. Dzięki takiej mieszance, można w 100% zmyć olej z włosów, oczywiście z dodatkiem bieżącej wody. Olejowanie z odżywką to również emulgacja.

Finger Coils – metoda polegająca na zawijaniu pasm na palcu. Ma na celu podkreślić i utrwalić naturalny skręt. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Glutek – żel z siemienia lnianego, świetny do stylizacji. Informacje jak go przygotować, znajdziecie TUTAJ.

Gniotu gniotu – czynność mająca na celu ugniatanie loczków jak najdłużej się da :D

Good Hair Day (GHD) – tzw. “dobry dzień włosów”, gdy loki wyglądają świetnie, a Kręconowłosa marzy tylko o tym, by zawsze tak się prezentowały.

Humektanty – mają za zadanie nawilżać włosy, dzięki nim woda magazynuje się na łusce włosa i tam pozostaje o ile łuski zostaną pokryte warstwą ochronną – emolientami. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Myjadło – kosmetyk (zazwyczaj odżywka) do mycia loków na długości.

Obciążenie – włosy są oklapnięte, mogą być przetłuszczone u nasady, nie można ich unieść jakimkolwiek sposobem, prawdopodobnie źle został zmyty olej lub pojawił się nadmiar emolientów.

Odżywka B/S – odżywka bez spłukiwania

Odżywka D/S – odżywka do spłukania

OMO – metoda mycia włosów: Odżywka-Mycie-Odżywka. Tą zasadę najczęściej stosują Kręconowłose, które nie stosują metody CG – w tym ja :)


Plopping/Plunking – tzw. koszulkowanie, ta czynność przede wszystkim ma na celu wydobyć skręt. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie TUTAJ.


Proteiny – inaczej białko, są to substancje wypełniające ubytki w łusce włosa. Łatwo przesuszyć nimi włosię, więc powinno się je stosować z substancjami nawilżającymi (humektantami). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Przenawilżenie – włosy spuszone, loki bez wyrazu, pogorszony skręt, nadmiar humektantów.

Przeproteinowanie – włosy są suche, sztywne, napuszone, mało elastyczne, tzw. sianko, nadmiar protein.

Przeszczep – zbuntowany kosmyk, który jako jedyny na głowie jest prosty, nie wiedzieć czemu :D

Równowaga PEH – jest to harmonia w świadomej pielęgnacji między proteinami, emolientami i humektantami. Zachowana równowaga sprawia, że włosy są w świetnej formie.Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Rypacz – szampon z silnymi detergentami ze składnikiem typu SLS/SLES.

Skalp – skóra głowy

SLS/SLES – Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate, silne detergenty znajdujące się najczęściej w szamponach. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Strączkowanie – dzieje się tak, gdy włosy przedawkują silikony. Włosy zbijają się w pasma, wyglądają na niedomyte i mocno nieogarnięte.

Stylizator – kosmetyk do stylizowania kręconych włosów

Sucharki – sztywne pasma, często wyglądają na maksymalnie przesuszone, najczęściej pojawiają się po ówczesnym wystylizowaniu i wyschnięciu włosów, takie loki najlepiej jest wygnieść :) Jednak zdarza się też, że nawet gniotu gniotu nie pomoże – stylizatory bywają różne.

Ślimaczek – fryzura, która polega na zwinięciu włosów na sam czubek głowy w koczka. Odpowiednia jest na noc, świetnie zabezpiecza, unosi od nasady i po rozpuszczeniu może podkręcić delikatnie włosy. Najbardziej sprawdzi się przy skręcie typu 2. Ja przy moich lokach, nie korzystałam z niej ani razu. Marta napisała o niej świetny tekst.

Tigi – jest to krem do loków o nazwie Tigi Catwalk Curlesque <- KLIK! 

Wcierka – płyn lub konkretny produkt do wcierania przy skórze głowy w celu zmniejszenia wypadania, przyspieszenia porostu lub pojawieniu się baby hair.

Wczesing – wczesanie odżywki lub maski w mokre włosy.

Włosing – ogólna nazwa mówiąca o wszelakich czynnościach związanych z pielęgnacją włosów :)

Wygniatanie, ugniatanie – główna czynność przy pielęgnacji kręconych włosów, loki wygniata/ugniata się przy nałożeniu stylizatora na mokro. Powtarza się to również, gdy włosy wyschną. Zasada jest taka, aby wygniatać i ugniatać tyle ile się da! :D

Cieszę się, że spis słówek w końcu powstał i każdy kto rozpocznie dbanie o loczki, będzie mógł zajrzeć do tego wpisu! :)

Jeśli są jeszcze wyrazy, których znaczenia nie znacie, śmiało piszcie :) Lista słówek jest otwarta!

Buziak!

Designed by Freepik

Serdecznie zapraszam do śledzenia postów na bieżąco :-)
7

Jedna odpowiedź

  1. Rozjaśniłaś mi życie :) Dluga droga jeszcze przede mną, bo dopiero rozpoczęłam drogę ze świadomą pielęgnacją, ale juz coraz mniej mnie to przeraża;) Właścicielka burzy loków:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *