Zastanawiam się, czemu ten wpis powstaje dopiero teraz. Myślę, że bardzo przyda Wam się opis przydatnych informacji o konkretnych produktach do każdej czynności podczas mycia. Przy sklepowych półkach i ogólnie podczas zakupu kosmetyków przeznaczonych do kręconych włosów ten post jest wręcz obowiązkowy, aby zrobić świadomy, włosowy shopping :D Na końcu znajdziecie  kolejną ściągę do pobrania.

ŚWIADOME ZAKUPY KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW KRĘCONYCH, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Podzieliłam produkty na kategorie i zamieściłam również informacje, na co warto zwrócić uwagę przy metodzie OMO i CG. Enjoy!

Na początek muszę zaznaczyć, że BARDZO ważne jest poznanie swoich włosów. Trzeba zwrócić uwagę na to co bardziej im odpowiada, a co mniej. Niektóre włosy kręcone nie lubią kokosa: COCONUT NUCIFERA OIL, COCONUT OIL, COPRA OIL, COCONUT BUTTER. Niektóre nie lubią oleju makadamia: MACADAMIA TERNIFOLIA SEED OIL i tak można by wymieniać różne składniki, bo każdy włos jest inny. Jest jeszcze kilka innych wrażliwszych substancji w składach, ale o nich dowiecie się w dalszej części wpisu. Dobrze jest obserwować włosy i się nie załamywać. Nikt na początku nie znał swoich włosów i kompletnie nie miał pojęcia czego one potrzebują.

ŚWIADOME ZAKUPY KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW KRĘCONYCH, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
❖ ODŻYWKA DO MYCIA (MYJADŁO)

METODA CG – Wybieramy odżywkę/maskę tylko i wyłącznie bez silikonów (o silikonach TUTAJ).

METODA OMO – Ta metoda pozwala na silikony, więc możemy pozwolić sobie na odżywkę/maskę wraz z nimi lub bez. Jednak na silikonowe produkty najlepiej decydować się, gdy w 100% opanujemy składy i mamy świadomość podczas którego mycia i czy w ogóle je użyliśmy. Jeśli nie chcecie mieć na głowie silikonów, polecam zdecydować się na myjący produkt bez nich.

OGÓLNE INFORMACJE
Odżywka do mycia może być proteinowa, humektantowa, emolientowa lub mieszana, ale trzeba to dopasować do całego mycia i ogólnej równowagi PEH. Najbezpieczniejsza moim zdaniem jest emolientowa lub humektantowo-emolientowa z przewagą emolientów :)

Cudownie, jeśli w składzie myjącego produktu znajdziemy łagodne substancje myjące. Jednak nie uważam, aby to był mus. Odżywki Petal Fresh nie zawierają łagodnych detergentów i bardzo dobrze sprawdzają się jako myjadło.

Przy wrażliwej lub alergicznej skórze głowy, warto zwrócić uwagę na skład pod kątem składników znanych jako najczęściej uczulające. Są to np. BENZOPHENONE-3, METHYLISOTHIAZOLINONE, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE. Potrafią powodować silny świąd, zaczerwienienie, a nawet wypadanie włosów.

Miejcie na uwadze, że te składniki nie muszą podrażniać każdego, warto zrobić sobie próbę alergiczną.

❖ TOP 8 Odżywek do mycia (myjadeł) bez silikonów

ŚWIADOME ZAKUPY KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW KRĘCONYCH, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
❖ SZAMPON ŁAGODNY

METODA CG – Szampony przy tej metodzie są zakazane.

METODA OMO
OGÓLNE INFORMACJE
W grę wchodzą szampony tylko i wyłącznie z łagodnymi detergentami. Nie powinny mieć one w składzie silikonów. Mogą mieć bogatszy skład w postaci wyciągów, ale to właściwie nie jest wymagane.

Przy wrażliwej lub alergicznej skórze głowy, warto zwrócić uwagę na skład pod kątem składników znanych jako najczęściej uczulające. Są to np. COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO-BETAINE. Bywają nawet alergie na olej kokosowy, jest to bardzo zróżnicowane, każdy jest inny :) Jednak Cocamidopropyl Betaine jest popularnym ‘uczulaczem’, w TYM WPISIE znajdziecie więcej informacji na jego temat i przykładowe produkty.

❖ TOP 7 Łagodnych szamponów bez SLS/SLES
TOP 12 Łagodnych szamponów bez SLS i Cocamidopropyl Betaine

❖ SZAMPON OCZYSZCZAJĄCY

METODA CG – Szampony przy tej metodzie są zakazane.

METODA OMO
OGÓLNE INFORMACJE
Tutaj główne znaczenie mają mocne detergenty takie jak Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate lub jego pochodne. Ważne, aby skład był jak najkrótszy i koncentrował się głównie na silnym detergencie, bo on jest tutaj najistotniejszy. Wbrew pozorom ciężko jest znaleźć taki szampon, który nie posiada silikonów ani innych ulepszaczy, które dają złudne wrażenie pięknych włosów po jednym użyciu :)

Najbardziej polecane są szampony takich marek jak Barwa Naturalna czy Joanna Naturia.

❖ SLS, SLES i inne, czyli silne i łagodne detergenty w kosmetykach do włosów

Trzeba pamiętać, że w metodzie OMO używamy łagodny szampon na skórę głowy co mycie, a szampon oczyszczający raz na 2-3 tygodnie aplikujemy na całą długość włosów.

ŚWIADOME ZAKUPY KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW KRĘCONYCH, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

❖ MASKAMETODA CG
Wybieramy maskę tylko i wyłącznie bez silikonów (o silikonach TUTAJ).

METODA OMO
W tym przypadku może być maska z silikonami, ale najlepiej używać lotnych, zmywalnych łagodnym szamponem lub zmywalnych wodą :) (o silikonach TUTAJ).

OGÓLNE INFORMACJE
Istotne jest jakiej konkretnie maski szukamy:

❖ Proteinowa – tutaj głównie zwracamy uwagę na słowa: PROTEIN lub ACID/ACIDS lub ‘HYDROLYZED’, które najczęściej się pojawiają, mamy wtedy pewność, że w danym produkcie są proteiny.
Warto też pamiętać, że słowa takie jak: SILK, WHEAT, MILK, OAT, CORN, SOY, ELASTIN, COLLAGEN, KERATIN również oznaczają proteiny w składzie.

Emolientowa – w tym przypadku interesują Nas takie słowa jak: OIL i BUTTER. Emolientami są również dobre alkohole, najczęściej używane to: CETYL ALCOHOL, CETEARYL ALCOHOL, STEARYL ALCOHOL. Na tych składnikach głównie skupiamy się, jeśli chcemy dobre emolientowe maski. Natomiast, gdy w składzie będą dobre alkohole, a nie będzie ani olei ani maseł, taki produkt może być za słaby, aby nazwać go dobrym emolientowym kosmetykiem.

❖ Humektantowa –
przy nawilżaczach nie ma podobnych słów, więc można albo je zapamiętać albo korzystać z wydrukowanej ściągi lub stąd: GLYCERIN, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, UREA, HYALURONIC ACID, PANTHENOL, HONEY (MEL), PROPYLENE GLYCOL, BUTYLENE GLYCOL, PENTYLENE GLYCOL.


Istotne jest, jak wysoko jest dany składnik w składzie, ponieważ są one zamieszczane od największego stężenia do najmniejszego. Dlatego najczęściej jako pierwsza w składzie jest woda, bo jest dobrą bazą i jest jej najwięcej w kosmetyku, a na końcu substancje zapachowe lub konserwanty.

Jest to istotne, jeśli chcecie wypróbować maskę np. humektantową-emolientową. Zdarza się, że produkt ma na początku składu glicerynę (humektant) (która by the way jest częstą bazą w kosmetykach), po czym jest sporo olei i w tym przypadku jest to kosmetyk H-E :) Jeśli w środku składu mamy również proteiny, w takim przypadku mamy maskę P-E-H’ową.

Przykładowy skład zgodny z równowagą PEH:


Water, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Glycerin (Vegetable), Cetearyl Alcohol, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Glyceryl Stearate Citrate, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Cetrimonium Chloride (substancja łagodnie myjąca), Glyceryl Caprylate, Fragrance (Parfum),  PanthenolHydrolyzed Vegetable Protein, PG-Propyl Silanetriol, Daucus Carota Sativa (Carrot) Seed OilMacrocystis Pyrifera (Kelp) ExtractArgania Spinosa Kernel Oil, Tocopherol (witamina E), Glyceryl Undecylenate


PROTEINY, EMOLIENTY, HUMEKTANTY


TOP ❥ 10 MASEK PROTEINOWYCH
TOP ❥ 10 MASEK EMOLIENTOWYCH
TOP ❥ 10 MASEK HUMEKTANTOWYCH

ŚWIADOME ZAKUPY KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW KRĘCONYCH, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

❖ ODŻYWKA BEZ SPŁUKIWANIA

METODA CG
Wybieramy odżywkę tylko i wyłącznie bez silikonów (o silikonach TUTAJ).

METODA OMO

Mam takie poczucie że, jeśli już używam odżywki bez spłukiwania przed stylizatorem, wybieram tylko taką, która jest zgodna z metodą CG, aby nie była dodatkowym powodem do obciążenia przez polimery, silikony lub inne oblepiacze. Zwłaszcza ma to dla mnie znaczenie, gdy wiem, że stylizator, który użyje tuż po, będzie zawierać te składniki.
OGÓLNE INFORMACJE
Ciągle jestem w trakcie rozgryzania odżywek bez spłukiwania, ponieważ tak naprawdę moja przygoda z nimi rozpoczęła się z Cantu Activator na początku tego roku. Staram się używać takich, które są  emolientowe lub emolientowo-humektantowe, czyli najbardziej bezpieczne. Obawiam się proteinowych, ale mimo wszystko ich próbuję, ale wtedy staram się, aby stylizator był bez protein lub z polimerami, które, jak niżej przeczytacie, moim zdaniem sprawiają, że działania protein nie widać.

❖ STYLIZATOR

METODA CG
Wybieramy produkty stylizujące bez silikonów, złych alkoholi, polimerów i quaterni. (o metodzie CG TUTAJ)

METODA OMO
W tym przypadku unikamy złych alkoholi, inne składniki są dozwolone, aczkolwiek najlepiej wybierać składy jak najbardziej naturalne. Ze mnie nie możecie brać przykładu:D Bo moim głównym ulubieńcem, jak być może już wiecie, jest Tigi Curlesque mający Alcohol Denat w składzie. Ja jego konsekwencji nie widzę na głowie, tak naprawdę to zależy od włosów. Niektórzy z Was tak samo jak ja go uwielbiają, niektórzy odczuwają przesuszenie i z niego rezygnują.


OGÓLNE INFORMACJE
❖ Proteiny – Zauważyłam, że nie czuję ich działania, gdy używam stylizatorów niezgodnych z metodą CG, które mają dodatkowo polimery lub inne oblepiacze. Za to zupełnie inna sytuacja jest z naturalnymi stylizatorami, wtedy na proteiny muszę uważać i rzadko kiedy takie kosmetyki mi się sprawdzają. A jeśli już, taki stylizator jest w porządku, gdy używam go co kilka myć.

Bardzo dobrze pokazuje to fakt, że zapomniałam, że mój kolejny ulubieniec Kemon Hair Manya Hi Density Curl ma proteiny. Są pod koniec składu, ale są, a ja po włosach w ogóle ich nie widzę ani nie czuję.

❖ Humektanty – W przypadku produktów stylizujących, grają one ogromną rolę. Są takie stylizatory, które składają się głównie z humektantów np. As I Am Curling Jelly lub Kinky-Curly Curling Custard Gel i włosy są po nich cudowne i jest świetna objętość, ale zawsze uważam, by takiego produktu nie używać kilka razy pod rząd, bo może pojawić się puch. Dobrym wyjściem może być zaaplikowanie emolientowej odżywki bez spłukiwania i na to humektantowy stylizator.

❖ Emolienty
– Zawsze na plus w przypadku produktów stylizujących :-)

Tak naprawdę stylizatory to loteria. Najlepiej szukać ulubieńców u innych mających ten sam typ włosa i próbować je na sobie. Niestety nie zawsze czyiś ulubiony stylizator będzie również Twoim. Tutaj często potrzeba cierpliwości i najlepiej jest postarać się o odlewki, aby móc jednorazowo wypróbować więcej produktów.

ŚWIADOME ZAKUPY KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW KRĘCONYCH, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

❖ JEDWAB/ZABEZPIECZACZ

METODA CG
Wybieramy olejki czy jedwabie bez silikonów i złych alkoholi typu ALCOHOL DENAT (o silikonach TUTAJ, o alkoholach TUTAJ). W tym przypadku sprawdzą się czyste mieszanki olei lub olej np. stosowany do olejowania.

METODA OMO

Tutaj możemy użyć produkty z silikonami, które świetnie zabezpieczają końcówki. Nadal jest ban na złe alkohole typu ALCOHOL DENAT. 

W przypadku produktów zabezpieczających, silikony są świetną opcją i robią bardzo dużo dobrego i za to je uwielbiam. Moją miłością od ponad 2 lat jest oczywiście olejek Davines Oi Oil.
TOP ❥ 12 OLEJKÓW I JEDWABI DO ZABEZPIECZENIA KOŃCÓWEK
❖ ŚCIĄGI

DO POBRANIA:


 >> KLIK <<
Mam wielką nadzieję, że ten wpis okazał się dla Was przydatny :)
Buziak! 

Serdecznie zapraszam do śledzenia postów na bieżąco :-)
33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *