Podzieliłam produkty na kategorie i zamieściłam również informacje, na co warto zwrócić uwagę przy metodzie OMO i CG. Enjoy!
Na początek muszę zaznaczyć, że BARDZO ważne jest poznanie swoich włosów. Trzeba zwrócić uwagę na to co bardziej im odpowiada, a co mniej. Niektóre włosy kręcone nie lubią kokosa: COCONUT NUCIFERA OIL, COCONUT OIL, COPRA OIL, COCONUT BUTTER. Niektóre nie lubią oleju makadamia: MACADAMIA TERNIFOLIA SEED OIL i tak można by wymieniać różne składniki, bo każdy włos jest inny. Jest jeszcze kilka innych wrażliwszych substancji w składach, ale o nich dowiecie się w dalszej części wpisu. Dobrze jest obserwować włosy i się nie załamywać. Nikt na początku nie znał swoich włosów i kompletnie nie miał pojęcia czego one potrzebują.
METODA CG – Wybieramy odżywkę/maskę tylko i wyłącznie bez silikonów (o silikonach TUTAJ).
METODA OMO – Ta metoda pozwala na silikony, więc możemy pozwolić sobie na odżywkę/maskę wraz z nimi lub bez. Jednak na silikonowe produkty najlepiej decydować się, gdy w 100% opanujemy składy i mamy świadomość podczas którego mycia i czy w ogóle je użyliśmy. Jeśli nie chcecie mieć na głowie silikonów, polecam zdecydować się na myjący produkt bez nich.
OGÓLNE INFORMACJE
Odżywka do mycia może być proteinowa, humektantowa, emolientowa lub mieszana, ale trzeba to dopasować do całego mycia i ogólnej równowagi PEH. Najbezpieczniejsza moim zdaniem jest emolientowa lub humektantowo-emolientowa z przewagą emolientów :)
Cudownie, jeśli w składzie myjącego produktu znajdziemy łagodne substancje myjące. Jednak nie uważam, aby to był mus. Odżywki Petal Fresh nie zawierają łagodnych detergentów i bardzo dobrze sprawdzają się jako myjadło.
Przy wrażliwej lub alergicznej skórze głowy, warto zwrócić uwagę na skład pod kątem składników znanych jako najczęściej uczulające. Są to np. BENZOPHENONE-3, METHYLISOTHIAZOLINONE, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE. Potrafią powodować silny świąd, zaczerwienienie, a nawet wypadanie włosów.
Miejcie na uwadze, że te składniki nie muszą podrażniać każdego, warto zrobić sobie próbę alergiczną.
❖ TOP 8 Odżywek do mycia (myjadeł) bez silikonów
METODA CG – Szampony przy tej metodzie są zakazane.
METODA OMO
OGÓLNE INFORMACJE
W grę wchodzą szampony tylko i wyłącznie z łagodnymi detergentami. Nie powinny mieć one w składzie silikonów. Mogą mieć bogatszy skład w postaci wyciągów, ale to właściwie nie jest wymagane.
Przy wrażliwej lub alergicznej skórze głowy, warto zwrócić uwagę na skład pod kątem składników znanych jako najczęściej uczulające. Są to np. COCAMIDOPROPYL BETAINE, COCO-BETAINE. Bywają nawet alergie na olej kokosowy, jest to bardzo zróżnicowane, każdy jest inny :) Jednak Cocamidopropyl Betaine jest popularnym ‘uczulaczem’, w TYM WPISIE znajdziecie więcej informacji na jego temat i przykładowe produkty.
❖ TOP 7 Łagodnych szamponów bez SLS/SLES
❖ TOP 12 Łagodnych szamponów bez SLS i Cocamidopropyl Betaine
METODA CG – Szampony przy tej metodzie są zakazane.
METODA OMO
OGÓLNE INFORMACJE
Tutaj główne znaczenie mają mocne detergenty takie jak Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate lub jego pochodne. Ważne, aby skład był jak najkrótszy i koncentrował się głównie na silnym detergencie, bo on jest tutaj najistotniejszy. Wbrew pozorom ciężko jest znaleźć taki szampon, który nie posiada silikonów ani innych ulepszaczy, które dają złudne wrażenie pięknych włosów po jednym użyciu :)
Najbardziej polecane są szampony takich marek jak Barwa Naturalna czy Joanna Naturia.
❖ SLS, SLES i inne, czyli silne i łagodne detergenty w kosmetykach do włosów
Trzeba pamiętać, że w metodzie OMO używamy łagodny szampon na skórę głowy co mycie, a szampon oczyszczający raz na 2-3 tygodnie aplikujemy na całą długość włosów.
❖ MASKA
METODA CG
Wybieramy maskę tylko i wyłącznie bez silikonów (o silikonach TUTAJ).
METODA OMO
W tym przypadku może być maska z silikonami, ale najlepiej używać lotnych, zmywalnych łagodnym szamponem lub zmywalnych wodą :) (o silikonach TUTAJ).
OGÓLNE INFORMACJE
Istotne jest jakiej konkretnie maski szukamy:
❖ Proteinowa – tutaj głównie zwracamy uwagę na słowa: PROTEIN lub ACID/ACIDS lub ‘HYDROLYZED’, które najczęściej się pojawiają, mamy wtedy pewność, że w danym produkcie są proteiny.
Warto też pamiętać, że słowa takie jak: SILK, WHEAT, MILK, OAT, CORN, SOY, ELASTIN, COLLAGEN, KERATIN również oznaczają proteiny w składzie.
❖ Emolientowa – w tym przypadku interesują Nas takie słowa jak: OIL i BUTTER. Emolientami są również dobre alkohole, najczęściej używane to: CETYL ALCOHOL, CETEARYL ALCOHOL, STEARYL ALCOHOL. Na tych składnikach głównie skupiamy się, jeśli chcemy dobre emolientowe maski. Natomiast, gdy w składzie będą dobre alkohole, a nie będzie ani olei ani maseł, taki produkt może być za słaby, aby nazwać go dobrym emolientowym kosmetykiem.
❖ Humektantowa – przy nawilżaczach nie ma podobnych słów, więc można albo je zapamiętać albo korzystać z wydrukowanej ściągi lub stąd: GLYCERIN, ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, UREA, HYALURONIC ACID, PANTHENOL, HONEY (MEL), PROPYLENE GLYCOL, BUTYLENE GLYCOL, PENTYLENE GLYCOL.
Istotne jest, jak wysoko jest dany składnik w składzie, ponieważ są one zamieszczane od największego stężenia do najmniejszego. Dlatego najczęściej jako pierwsza w składzie jest woda, bo jest dobrą bazą i jest jej najwięcej w kosmetyku, a na końcu substancje zapachowe lub konserwanty.
Jest to istotne, jeśli chcecie wypróbować maskę np. humektantową-emolientową. Zdarza się, że produkt ma na początku składu glicerynę (humektant) (która by the way jest częstą bazą w kosmetykach), po czym jest sporo olei i w tym przypadku jest to kosmetyk H-E :) Jeśli w środku składu mamy również proteiny, w takim przypadku mamy maskę P-E-H’ową.
Przykładowy skład zgodny z równowagą PEH:
Water, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Glycerin (Vegetable), Cetearyl Alcohol, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil, Glyceryl Stearate Citrate, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Cetrimonium Chloride (substancja łagodnie myjąca), Glyceryl Caprylate, Fragrance (Parfum), Panthenol, Hydrolyzed Vegetable Protein, PG-Propyl Silanetriol, Daucus Carota Sativa (Carrot) Seed Oil, Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Argania Spinosa Kernel Oil, Tocopherol (witamina E), Glyceryl Undecylenate
PROTEINY, EMOLIENTY, HUMEKTANTY
❖ TOP ❥ 10 MASEK PROTEINOWYCH
❖ TOP ❥ 10 MASEK EMOLIENTOWYCH
❖ TOP ❥ 10 MASEK HUMEKTANTOWYCH
❖ ODŻYWKA BEZ SPŁUKIWANIA
METODA CG
Wybieramy odżywkę tylko i wyłącznie bez silikonów (o silikonach TUTAJ).
METODA OMO
❖ STYLIZATOR
Wybieramy produkty stylizujące bez silikonów, złych alkoholi, polimerów i quaterni. (o metodzie CG TUTAJ)
METODA OMO
W tym przypadku unikamy złych alkoholi, inne składniki są dozwolone, aczkolwiek najlepiej wybierać składy jak najbardziej naturalne. Ze mnie nie możecie brać przykładu:D Bo moim głównym ulubieńcem, jak być może już wiecie, jest Tigi Curlesque mający Alcohol Denat w składzie. Ja jego konsekwencji nie widzę na głowie, tak naprawdę to zależy od włosów. Niektórzy z Was tak samo jak ja go uwielbiają, niektórzy odczuwają przesuszenie i z niego rezygnują.
OGÓLNE INFORMACJE
❖ Proteiny – Zauważyłam, że nie czuję ich działania, gdy używam stylizatorów niezgodnych z metodą CG, które mają dodatkowo polimery lub inne oblepiacze. Za to zupełnie inna sytuacja jest z naturalnymi stylizatorami, wtedy na proteiny muszę uważać i rzadko kiedy takie kosmetyki mi się sprawdzają. A jeśli już, taki stylizator jest w porządku, gdy używam go co kilka myć.
Bardzo dobrze pokazuje to fakt, że zapomniałam, że mój kolejny ulubieniec Kemon Hair Manya Hi Density Curl ma proteiny. Są pod koniec składu, ale są, a ja po włosach w ogóle ich nie widzę ani nie czuję.
❖ Humektanty – W przypadku produktów stylizujących, grają one ogromną rolę. Są takie stylizatory, które składają się głównie z humektantów np. As I Am Curling Jelly lub Kinky-Curly Curling Custard Gel i włosy są po nich cudowne i jest świetna objętość, ale zawsze uważam, by takiego produktu nie używać kilka razy pod rząd, bo może pojawić się puch. Dobrym wyjściem może być zaaplikowanie emolientowej odżywki bez spłukiwania i na to humektantowy stylizator.
❖ Emolienty – Zawsze na plus w przypadku produktów stylizujących :-)
Tak naprawdę stylizatory to loteria. Najlepiej szukać ulubieńców u innych mających ten sam typ włosa i próbować je na sobie. Niestety nie zawsze czyiś ulubiony stylizator będzie również Twoim. Tutaj często potrzeba cierpliwości i najlepiej jest postarać się o odlewki, aby móc jednorazowo wypróbować więcej produktów.
METODA CG
Wybieramy olejki czy jedwabie bez silikonów i złych alkoholi typu ALCOHOL DENAT (o silikonach TUTAJ, o alkoholach TUTAJ). W tym przypadku sprawdzą się czyste mieszanki olei lub olej np. stosowany do olejowania.
METODA OMO