NA PEWNO nie jestem jedyna, która pamięta katorgi z dzieciństwa przy rozczesywaniu loków na sucho, to szarpanie, ból mmmmm…! :D Tym bardziej mam wielką nadzieję, że ten wpis trafi do wielu rodziców, którzy dzięki niemu sprawią, że ich pociechy nie będą miały złych włosowych wspomnień z dzieciństwa :)
Najpierw wspomnę o tym, że planowałam napisać ten wpis gdy przyjedzie mój zakręcony chrześniak Crystian i będę mogła porobić zdjęcia jego loczków po myciu moimi produktami, ale niestety jego przybycie przedłuża się, a czas w końcu poruszyć ten temat na blogu :) Natomiast możecie go zobaczyć na wszystkich zdjęciach z tego wpisu ❤
Większość polecanych tutaj rad może być znana z poprzednich wpisów pielęgnacyjnych na blogu. Jednak chcę, aby każdy rodzic po przeczytaniu tego tekstu, wiedział co ma robić.
Dzieci mają delikatniejsze włosy i skórę głowy niż dorośli, ale to tym bardziej nie oznacza, że mamy je katować tylko tzw. szamponem dla dzieci, który – jak się często okazuje – mają silne detergenty SLS, SLES lub inne pochodne składniki, które spotykamy w płynach do naczyń. Te składniki są silnie wysuszające, podrażniające i bardzo mocno oczyszczające :) Jak o tym myślę to mnie aż wzdryga, ale takie są fakty :/ Więcej o SLS pisałam TUTAJ.
Dla większego uświadomienia, pokażę szampony dedykowane dzieciom np. z Rossmanna z tragicznymi składami zawierajacymi silne detergenty:
żeby było śmieszniej – szampon tzw. ‘produkt specjalistyczny’ do skóry wysuszonej, atopowej, zawiera mocno wysuszający składnik :)
Bambino, Szampon z witaminą B3
Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate (pochodna SLS), Glycerin, Niacinamide, Bisabolol, Lauryl Glucoside, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-90 Glyceryl Isostearate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Polyquaternium-10, Laureth-2, Sodium Chloride, Citric Acid, Sopdium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum.
Bambino, Żel do mycia ciała i włosów 2w1
Johnson’s Baby, Szampon dla dzieci
Aqua, Coco-Glucoside, Sodium Lauroamphoacetate, Sodium Laureth Sulfate, Citric Acid, Polysorbate 20, PEG-80 Sorbitan Laurate, PEG-150 Distearate, Sodium Chloride, Polyquaternium-10, Sodium Benzoate, Parfum, Cl 15985, Cl 47005.
Aqua, Coco-Glucoside, Sodium Lauroamphoactetate, Sodium Laureth Sulfate, Citric Acid, Lavendula Angustifolia Flower Extract, Polyquaternium-10, Propylene Glycol, Lactic Acid, Glucose, Sodium Chloride, Polysorbate 20, PEG-150 Distearate, PEG-80 Sorbitan Laurate, Sodium Benzoate, Parfum.
NIVEA, Baby, Delikatny szampon łagodzący
Aqua, Decyl Glucoside, Sodium Myreth Sulfate (pochodna SLS), PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, Cocamidopropyl Betaine, Chamomilla Recutita Flower Extract, Bisabolol, Glycerin, Sodium Chloride, Citric Acid, Polyquaternium-10, Sodium Benzoate, Parfum.
NIVEA, Baby, Hipoalergiczny łagodzący żel do mycia ciała i włosów, Pure & Sensitive
Przepraszam bardzo, ale czym one mają łagodzić i dlaczego zostały nazwane delikatnymi i hipoalergicznymi?
Oczywiście nie są to wszystkie produkty tego typu, jednak myślę, że te są jednymi z najpopularniejszych.
Przede wszystkim kręcone włosy, z natury suche, nie muszą być myte za każdym razem kiedy dziecko się kąpie. Częstotliwość kąpieli u każdego się różni, ale ja bym polecała myć włosy optymalnie co 3-4 dni. Jednak naprawdę jest to kwestia indywidualna zależna od czynnika, o którym napisałam przed chwilą.
Podam dwa sposoby mycia włosów u dzieci, polecałabym wypróbować obydwa dla porównania i potem wybrać najlepszy :)
Mycie szamponem i odżywką na długości.
1. Myjemy włosy na długości łagodnym szamponem ze spisu kosmetyków poniżej, zmywamy.
2. Nakładamy odżywkę lub maskę bez silikonów na włosy, rozczesujemy je i ewentualnie nakładamy czepek o ile jest taka możliwość :) Zostawiamy na czas gdy dziecko bawi się w wannie. Następnie spłukujemy całość.
3. Można delikatnie wgnieść w mokre włosy stylizator, następnie kropelkę olejku wgniatamy w końcówki.
Mycie odżywką na długości.
1. Nakładamy na długość odżywkę bez silikonów i rozczesujemy włosy. Nie zmywamy.
2. Następnie na skórę głowy aplikujemy łagodny szampon, chwilę masujemy i wszystko spłukujemy.
3. Co, powiedzmy, trzecie mycie można zaaplikować odżywkę lub maskę pod czepek lub bez niego, gdy dziecko bawi się w wannie.
4. Wgniatamy delikatnie produkt stylizujący w mokre włoski, następnie w końcówki wgniatamy kropelkę oleju.
◆ W obydwu przypadkach nie jest konieczne użycie stylizatora, ale przedłuży on trwałość loczków :) Zamiast tego na końcówki można zaaplikować trochę więcej oleju, ale Z GŁOWĄ :)
Stylizowanie rozpoczęłabym od min. 5-6 roku życia.
◆ Jeśli musimy obsuszyć włosy ręcznikiem, to róbmy to, ugniatając loczki tylko i wyłącznie koszulką bawełnianą np. mamy lub taty ;) Tą czynność polecam wykonywać po aplikacji stylizatora, przed nałożeniem olejku na końcówki.
Reanimacja włosów rano
Mimo wszystko, nie męczyłabym włosów reanimowaniem, ale jeśli już, to ewentualnie polecam spryskać włosy wodą z atomizera lub dodatkowo dodać do niego odżywki (tej używanej do mycia).
◆ Myj włosy delikatnie bez szarpania.
◆ Używaj gumek bez metalowych wstawek.
◆ Rozczesuj włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub ewentualnie szczotką Tangle Teezer.
◆ Systematycznie podcinaj końcówki.
◆ Rozczesuj włosy tylko i wyłącznie na mokro!
Ważne jest, aby nie miały w składzie szkodliwych składników, czyli silnych detergentów, obciążających silikonów, złych alkoholi, quaterniów, polyquaterniów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej, składników alergennych, jeśli uczulają. Ze składnikami, na których może pojawić się uczulenie jest różnie niestety. Niektóre dzieci nie mają w ogóle alergii – niektóre odwrotnie. Niżej znajdziecie moje propozycje :-)
Łagodne szampony
Vianek Nawilżający – moja recenzja TUTAJ.
Szampon Biolaven z olejem z pestek winogron i olejkiem lawendowym
Szampony Ecolab – wszystkie wersje mają super składy :)
Z własnego doświadczenia nie polecam łagodnego szamponu Babydream z Rossmanna, bo potrafi niesamowicie plątać włosy.
Odżywki do mycia
Odżywki Petal Fresh – wszystkie rodzaje :)
Maski pod czepek lub bez :)
Glycine Soja Oil*, Helianthus Annuus Seed Oil*, Coco-Caprylate, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Argania Spinosa Kernel Oil*, Persea Gratissima Oil*, Prunus Armeniaca Kernel Oil*, Sesamum Indicum Seed Oil*, Tocopherol, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**, Citral**.
*z rolnictwa ekologicznego
**składniki naturalnych olejków eterycznych
Mam nadzieję, że zawarłam wszystkie niezbędne informacje do rozpoczęcia świadomej pielęgnacji u Waszych dzieci :-) Jeśli coś mi się przypomni, na pewno dopiszę. Początkującym rodzicom polecam również zajrzeć do działu ‘Dla Początkujących‘ oraz ‘Pielęgnacja‘.
Buziak!
Jedna odpowiedź
Hej, super pomocny wpis!
Powiedz jeszcze proszę co uważasz o marce Cantu kids😃