Hej Kochane! :)
Wielką przyjemnością było doszukiwać się obszernych zarówno informacji jak i odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie jakie znajduje się w tytule.. Ja już znam odpowiedź i chętnie się z Wami nią podzielę :-)


Włosy się kręcą i super, ale chciałam wiedzieć dlaczego właściwie tak się dzieje? Z liceum z rozszerzonej biologii mniej więcej wiedziałam co posiadam w genach takiego czego nie posiadają prostowłose dziewczyny :-) A no i to, że prawdopodobnie ja i moi bracia mamy taki skręt po prababci oraz mamie, która też miała zawsze podatne włosy do skrętu. I to by było na tyle :-D

Zapraszam do pokaźnej lekturki !

CHEMIA

Włos składa się z białka, głównie keratyny. Cząsteczki białkowe obejmują atomy siarki. Atomy siarki łączą się w parę i tworzą wiązanie dwusiarczkowe. Odległość między atomami siarki sprawia, że włosy się kręcą. Im dalej są od siebie atomy siarki tym więcej obejmujących ich atomów białek się zwija co sprawia, że włosy się bardziej kręcą. Trochę to skomplikowane jednak dość logiczne :D

Dwusiarczki są wiązaniami stałymi bądź kowalencyjnymi. Gdy loczki są wilgotne stają się wiązaniem wodorowym. Wtedy łatwo ulegają złamaniom.

Stylizacja włosów także zmienia włosy w wiązanie wodorowe, ale z czasem włosy wracają do naturalnego stanu np. po umyciu włosów. Trwałe chemiczne zabiegi prostowania włosów zmienia/niszczy wiązanie dwusiarczkowe, jednak na szczęście, wraz z nowo wyrośniętymi włosami wraca naturalna struktura włosów.

GENETYKA
To jaki posiadamy włos jest uwarunkowane genetycznie.
Za kręcone włosy możemy podziękować rodzicom bądź pradziadkom bądź przodkom. Jednak gen odpowiadający za kręcone włosy nie zawsze jest dominujący, więc jeśli mama ma włosy kręcone, a tata proste to mogą z tego powstać fale :-) Także jeśli mamy kręcone włosy, mamy to szczęście, że gen odpowiadające za nie w naszym przypadku był dominujący.

Kształt mieszków włosowych również zależy od genów i są głównym czynnikiem jak mocno włosy są skręcone. Mieszki włosowe u kręconowłosych mają kształt haka.

Przekrojony włos prosty jest okrągły, falisty jest owalny, a kręcony wygląda jak lekko spłaszczona elipsa.

Kształt elipsy ma wpływ na odległość między cząsteczkami białka i wiązań dwusiarczkowych co sprawia, że włosy są kręcone.
Widać na powyższym obrazku, że krzywizna pojedynczego włosa zależy od jego pęcherzyka. Gdy pęcherzyk jest asymetryczny, (wcześniej wspomniany ksztat haka) włosy rosną owalnie i mają tendencję do zwijania. Kiedy symetryczny, włos rośnie okrągły i prosty.

Kręcone włosy mogą być opisane także w zależności od jego składu i struktury. Zespół badawczy z siedzibą w Clichy, Francji, który pracuje dla firmy kosmetycznej L’Oréal, użył mikroskopii elektronowej by porównać proste i kręcone włókna włosów. Proste były okrągłe w przekroju poprzecznym i miały symetryczną strukturę o czym wspomniałam wcześniej. Natomiast kręcone miały nierównomierny rozkład danego typu keratyny. Białko, które, wraz z innymi odmianami keratyny, który też służy jako główny składnik włosów akumuluje się w pobliżu wewnętrznej krawędzi zwiniętych włosów.

Ciekawostką jest, że pewni naukowcy odkryli, że za kręcone włosy odpowiada gen o nazwie trichohyalin. Przebadali 8 tysięcy par bliźniaków pochodzących z Europy. Włosy się kręcą, gdy zakłócona jest w nim równowaga aminokwasów (czyli białka o czym pisałam wcześniej). Badacze twierdzą, że wystarczy tę równowagę przywrócić, żeby włosy pozostałe proste. W tym może pomóc specjalna pigułka, którą mieliby stworzyć. Ciekaawweee :-)

Kolejną ciekawostką jest to, że ciąża lub leki nowotworowe mogą sprawić, że włosy zaczną się kręcić.

Kochani i co o tym wszystkim myslicie?! :-) Czekam na Waszą opinię!

Buziak!Źródła:

http://www.hairromance.com/2014/07/why-does-curly-hair-curl.html

http://slideplayer.pl/slide/55600/
http://b-yu.com/11-quirky-facts-about-hair/

http://www.popsci.com/science/article/2012-11/fyi-what-maks-hair-curly

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,7347331,Naukowcy_odkryli__dlaczego_wlosy_sie_kreca.html

15

6 odpowiedzi

  1. Bardzo przydatne informacje. Kręcone włosy są fascynujące. Jestem. Posiadaczka rudych kręconych włosów. Jako nastolatka miałam przepiękny busz spiral. Niestety ten stan uległ zmianie :( po pierwszej ciąży (poród naturalny) się wyprostowały i sporo ich wypadło… Jednakże po roku czasu ponownie zaczęły się kręcić- nie tak mocno i gęsto.. Po drugiej ciąży (poród cc) ponownie się wyprostowały. Minęły długie 3 lata. Start od zupełnie prostych poprzez fale aż do sprężynek :) niestety wiele moich koleżanek po porodzie na zawsze utraciło swoje kręcone włosy i mają proste…ciekawi mnie bardzo dlaczego tak się dzieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *