Czuję, że ten wpis będzie najczęściej aktualizowany ze wszystkich. Zwłaszcza ostatnio, kiedy wracam do najstarszych wpisów i robię poprawki zgodne z moją obecną pielęgnacją, która nieco ewaluowała. 
Tutaj trafiać będą wszystkie najczęściej zadawane mi pytania odnośnie kręconych włosów :) Jednym słowem – ogromny zbiór wiedzy.
FAQ KRĘCONOWŁOSYCH ❖ CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Pytań jest sporo, więc jeśli macie w głowie jedno konkretne, które chcecie znaleźć, warto wyszukać we wpisie konkretne słowa.
Pomoże w tym przycisk “CTRL+F”, dzięki któremu pojawi się okienko wyszukiwarki we wpisie :)
Z góry zaznaczę, że nie ma tu odpowiedzi na pytania o konkretne kosmetyki, ponieważ wystarczy wejść w takie działy jak: “Recenzje kosmetyków” czy “TOP kosmetyki i spisy” lub o to, czego użyć na początku świadomej pielęgnacji – w tym przypadku polecam cały TEN dział. Również na stronie po prawej u góry macie lupkę, która wyszuka co tylko zechcecie :)
Pytania dotyczą problemów włosowych czy podstaw, które nurtują osoby początkujące.
1. CO ZROBIĆ BY RANO Z MOICH WŁOSÓW NIE ROBIŁ SIĘ PUCH I SIANO?
Po pierwsze, najpierw należy zadać sobie pytanie czy prowadzisz świadomą pielęgnację. Być może używasz kosmetyki bez równowagi PEH lub występuje za dużo protein lub humektantów. Końcem końców może to być źle dobrany stylizator lub nieodpowiednie zabezpieczenie włosów do spania.

2. CZY Z MOICH WŁOSÓW TYPU 2A/2B MOŻNA OSIĄGNĄĆ SKRĘT TYPU 3?
To zależy. Od tego jak długo prowadzisz świadomą pielęgnację, bo być może włosy są póki co jeszcze zbyt zniszczone i sfatygowane np. prostownicą lub należy je podciąć od góry lub chociażby wycieniować. Jednak przede wszystkim chodzi tu o geny i predyspozycje. Zabrzmi to brutalnie, ale nie da się wyczarować kręconych włosów od skóry głowy, jeśli nie podarowała Nam tego Matka Natura.

3. CZY MOŻNA UŻYWAĆ KALLOS COLOR DO WŁOSÓW, KTÓRE NIE SĄ FARBOWANE?
Oczywiście! Etykieta na kosmetykach to TYLKO etykieta i najczęściej wymysł producentów. Najważniejszy jest skład, a w przypadku Color jest to produkt idealny do mycia włosów kręconych, niezależnie czy są farbowane czy też nie :)

4. NA SAMYM POCZĄTKU PIELĘGNACJI METODĄ CG NIE UMYŁAM WŁOSÓW SZAMPONEM Z SLS. JAKIE MOGĄ BYĆ TEGO KONSEKWENCJE? JUŻ KILKA ŚWIADOMYCH MYĆ MAM ZA SOBĄ, ALE MĘCZY MNIE TO, ŻE ŹLE ZACZĘŁAM.
Jeśli nie widzisz nic w stanie swoich włosów co mogłoby niepokoić np. oklapnięte i obciążone włosy to uważam, że nie ma o co się martwić. Być może jednak jakimś sposobem były one dość dobrze oczyszczone, gdy rozpoczęłaś metodę CG :) Ale jeśli mocno Ciebie to nurtuje, umyj włosy silnym detergentem, a potem dalej rób swoje :)

5. CO ZROBIĆ, ŻEBY WŁOSY Z WIERZCHNIEJ WARSTWY ZACZĘŁY SIĘ KRĘCIĆ?
Jeśli dłuższy czas stosujesz świadomą pielęgnację zgodną z równowagą PEH i to nie przynosi rezultatów, polecam wizytę u fryzjera i podcięcie loków od góry lub pocieniowanie ich. Jednak wybierz sprawdzonego lub polecanego przez innych fryzjera.

6. CZEGO UŻYĆ, ŻEBY WŁOSY DOCIĄŻYĆ? ŻEBY NIE BYŁO PUCHU?
U mnie w szczególności sprawdzają się maski emolientowe :) Polecam te z Planeta Organica np. marokańska lub maski Garnier Hair Food np. bananowa. No i olejowanie!

7. CZY O WŁOSY PO TRWAŁEJ ONDULACJI TRZEBA DBAĆ JAK O KRĘCONE?
Z tego co wiem to tak :) Ja bym tak dbała!

8. CZY PO KERATYNOWYM PROSTOWANIU SKRĘT BĘDZIE JAK DAWNIEJ?
Można walczyć poprzez świadomą pielęgnację. Z czasem też keratyna się wypłukuje i włosy zaczynają się falować. Jednak nie doszły mnie słuchy, aby kiedykolwiek komukolwiek w 100% wrócił skręt na włosach, na których zostało przeprowadzone keratynowe prostowanie, niestety :( Najczęściej wszystko wraca do normy dopiero, gdy loki odrosną.

edit: A jednak! Zdarzają się przypadki, że keratyna się wypłukuje. To wszystko kwestia indywidualna :) Każdy włos jest inny.

9. CZY MASZ JAKĄŚ SZYBKĄ RADĘ NA PRZEPROTEINOWANE WŁOSY?
Przede wszystkim należy podczas min. 2 myć użyć szamponu z SLS no i aplikować produkty emolientowe. Jako myjadło lub przy olejowaniu na podkład przed myciem, użyłabym czegoś emolientowo-humektantowego :) Oczywiście unikamy protein.

10. JAK OKREŚLIĆ POROWATOŚĆ WŁOSÓW?
Najlepszy test jaki znam to ten, który można wykonać w sklepie Anwen dokładnie TUTAJ całkiem na dole strony. Bardzo skrupulatny, pytania są świetne :)

FAQ KRĘCONOWŁOSYCH ❖ CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

11. WŁOSY NIE CHCĄ SIĘ KRĘCIĆ Z TYŁU GŁOWY. CÓŻ NA TO PORADZIĆ?
Przede wszystkim polecam spać na satynowej poszewce lub w satynowym czepku. Ponadto włosy z tyłu mogą być zniszczone, jeśli dopiero co zacząłeś swoją przygodę, więc warto udać się do fryzjera, by je chociażby wycieniować i obciąć to, czego nie da się już odbudować.

12. BARDZO DUŻO WŁOSÓW WYPADA MI PODCZAS MYCIA. JAKA MOŻE BYĆ TEGO PRZYCZYNA?
Najpierw musisz się zastanowić co ile dni myjesz włosy? Dziennie naturalnie wypada ok. 100 pojedynczych włosków, więc jeśli myjesz je np. raz lub 2 razy na tydzień to wiadomo, że trochę ich się uzbiera po tym gdy rozczeszesz loki na mokro :) Jeśli włosy wypadają od dłuższego czasu to warto zrobić badania, bo przyczyna może leżeć gdzieś głębiej. Ostatnia sprawa to konserwanty BENZOPHENONE-3, METHYLISOTHIAZOLINONE, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE niektórzy są na nie uczuleni co wzmaga wypadanie.

13. DLACZEGO MOJE WŁOSY NIE KRĘCĄ SIĘ OD NASADY?
Może mieć na to wpływ masa czynników np.: włosy ścięte na prosto, czyli włosy ciężkie, uwarunkowania genetyczne, zakłócona równowaga PEH, brak regularności myciem szamponem SLS (przy OMO), silikony w kosmetykach (przy CG).

Mój film o wydobywaniu skrętu od góry głowy:

14. CO TO ZNACZY ODGNIATANIE SUCHARKÓW?
Sucharki najczęściej pojawiają się po wystylizowaniu loczków żelem i późniejszym wyschnięciu. Takie włosy sucharkowe trzeba odgnieść z głową skierowaną do dołu aż zmiękną. Można użyć do tego serum lub olejku, aby włosy pozostały błyszczące i zdefiniowane :) Wtedy też jest mniejsze ryzyko puchu.

15. MOJE WŁOSY OD WIELU LAT ROSNĄ TYLKO DO PEWNEJ DŁUGOŚCI. CO ROBIĘ ŹLE?

Prawdopodobnie włosy się kruszą, polecam podcinać je regularnie co ok. 3 miesiące :) Do tego stosować specyfik na porost włosów i przeciwko wypadaniu np. przyjmować tabletki Calcium Pantothenicum lub wcierką Banfi (na baby hair).

16. JAKI SZAMPON POLECASZ, ABY NAWILŻYĆ LOKI?
Szampon służy do łagodnego oczyszczenia lub mocnego (co 2-3 tyg SLS’em). Nie polecam wierzyć etykietom od producentów na tego typu produktach. Za nawilżenie, odżywienie i lepszy stan włosów odpowiadają odżywka do mycia, maska i ewentualnie odżywka bez spłukiwania.

17. MOIM GŁÓWNYM STYLIZATOREM JEST ŻEL LNIANY, A GŁÓWNYM PROBLEMEM CZĘSTY PUCH.

Żel lniany to humektant, czyli czysty nawilżacz. Używając tego naturalnego stylizatora co mycie, prawdopodobnie przenawilżyłeś sobie włosy, czego skutkiem jest puch i nie zdefiniowane loki. Najlepiej robić sobie przerwy przy używaniu tej mikstury.
18. CZY TEN SKŁAD JEST ZGODNY Z METODĄ CG ?
Najlepiej już od początku świadomej pielęgnacji powoli, systematycznie uczyć się czytania składów. To bardzo pomoże przy zakupach i doborze odpowiednich produktów no i uniknięcia kosmetyków, które nie są zgodne z metodą Curly Girl.
Mój film o tym jak czytać składy:

Ściągi z tabelami składników do pobrania:
19. CZY NA POCZĄTEK PIELĘGNACJI WYSTARCZY JEDEN SZAMPON, JEDNA ODŻYWKA, JEDNA MASKA?
Niestety nie. Przede wszystkim potrzeba dwóch szamponów: łagodny i oczyszczający. Do tego odżywka do mycia, maska proteinowa, humektantowa i co najmniej dwie emolientowe, bo je używa się najczęściej. Oprócz tego produkt stylizujący oraz zabezpieczający końcówki. 
Te wpisy mogą się przydać na początek:
20. CZY CZESZESZ WŁOSY MIĘDZY MYCIAMI?
Absolutnie nie. Czeszę włosy tylko na mokro mając na nich odżywkę do mycia dla lepszego poślizgu, nawilżenia co bezpośrednio ma wpływ na niewyrywanie i mniejszą ilość włosów na grzebieniu.
FAQ KRĘCONOWŁOSYCH ❖ CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI
21. CZY MOGŁABYŚ POKAZAĆ NA FILMIE LUB OPISAĆ JAK PANI DANKA TNIE KRĘCONE WŁOSY? NIE WIEM JAK TO WYTŁUMACZYĆ MOJEJ FRYZJERCE.
Nie. Taki wpis czy film nigdy nie powstanie. Cięcie Pani Danki jest cięciem autorskim. Ani ja nie chcę go zdradzać i jestem pewna, że również pani Danka nie wyraziłaby na to zgody.
22. MOJE LOKI ZMIENIŁY SIĘ PO CIĄŻY. CZY MÓJ SKRĘT KIEDYŚ WRÓCI ?
To wszystko zależy od Twojej gospodarki hormonalnej, a właściwie od tego co stanie się, gdy Twoje hormony uregulują się po ciąży. Czasami trwa to rok lub ponad. Wtedy też skręt wraca do poprzedniego albo zostaje taki jaki pojawił się w czasie ciąży, niestety. Każdy organizm jest inny, potrzebny jest czas i dużo cierpliwości.
23. PO MYCIU OMO MOJE WŁOSY SĄ NA DRUGI DZIEŃ TŁUSTE.
Najpierw trzeba się zastanowić, czy przed rozpoczęciem metody, umyłeś włosy na całej długości oczyszczającym szamponem. Bardzo istotne jest też poprawne zmycie oleju z włosów po olejowaniu, a można to zrobić emulgując go odżywką do mycia, a nie szamponem jak mogłoby się wydawać. Kolejna sprawa to równowaga PEH. Zastanów się, czy podczas ostatnich myć nie przesadziłeś z emolientowymi myciami. Użyj przy następnym protein i humektantów.
24. WIDZĘ, ŻE MOJE WŁOSY SĄ NAJLEPSZE PO PROTEINACH, ALE NIE WIEM JAK CZĘSTO JE UŻYWAĆ.
Po pierwsze, zazdroszczę, bo ja przy moich włosach muszę uważać z proteinami :) Po drugie, musisz zrobić eksperymenty z proteinami, np. użyć je co mycie, potem co dwa i co trzy i zobaczyć jak włosy reagują. Wielki plus, że już wiesz, że włosy je lubią. Teraz wszystko zależy od Twoich obserwacji, bo każdy włos jest inny.
25. CZY SŁYSZAŁAŚ O SALONACH LUB STUDIACH, KTÓRE WYKONUJĄ ZABIEGI NA WŁOSY KRĘCONE, PO KTÓRYCH SĄ ONE LŚNIĄCE I ZBITE BEZ SKLEJENIA LUB JAKIEGOKOLWIEK PUCHU?
Niestety nie, ale jakby był w Polsce salon w stylu DevaChan to stałabym pierwsza w kolejce :) Jedyne co przychodzi mi na myśl, to zabieg odbudowujący np. z Silaplex czy Olaplex, które są w coraz większej ilości salonów fryzjerskich w Polsce. Niestety przy takim zabiegu nie ma chociażby produktu stylizującego do włosów kręconych, więc efekt końcowy i tak nie będzie taki jaki, my kręconowłose, byśmy sobie to wyobraziły i wymarzyły.
26. MOJE LOKI SĄ ŁADNE TYLKO PO UMYCIU. PO KILKU GODZINACH ZACZYNAJĄ SIĘ PROSTOWAĆ I PUSZYĆ.
Problem może tkwić w nieodpowiednim stylizatorze, który jest zbyt delikatny w działaniu, ma w składzie sporo humektantów i nie definiuje. To najczęstsza przyczyna :)
27. MOIM PROBLEMEM SĄ ODSTAJĄCE WŁOSKI NA CAŁEJ DŁUGOŚCI. 
W 100% nie da się poskromić odstających włosków przy kręconych włosach, wiadomo. Ale możesz to w jakimś stopniu zniwelować poprzez równowagę PEH, większą ilość emolientów, olejowanie, zmianę stylizatora. Takie włoski potrafią być naprawdę upierdliwe i uprzykrzające, ale te z góry mogą być oznaką baby hair i jedyne co, to należy się nimi radować :D
28. MAM WRAŻENIE, ŻE JEDNO UMYCIE SKÓRY GŁOWY ŁAGODNYM SZAMPONEM NIE WYSTARCZA. CZY MOGĘ UMYĆ JĄ DWUKROTNIE? 
Można, ale warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje, dlaczego jest taka potrzeba. Być może przed myciem włosy były naolejowane. Oleju nie zmyjemy szamponem tylko odżywką tzw. emulgowanie. Dobrze jest wymasować włosy mając tą odżywkę na głowie. Być może jest to nadmiar emolientów w pielęgnacji i nie ma zachowanej równowagi PEH. Dodatkowo, jeśli rozpoczynasz świadomą pielęgnację, skóra głowy szaleje i próbuje dojść do ładu. Nadmiarowe wytwarzanie serum musi się ustabilizować. Warto chwilę poczekać i zobaczyć, czy nastąpiła poprawa, ale to jest już ostateczność. Trzeba mieć pewność, że wcześniejsze podpunkty Nas nie dotyczą.
29. OD CZEGO ZACZĄĆ W SYTUACJI “OD ZERA”? 
Przede wszystkim lektura wpisów dla początkujących i o pielęgnacji np. z mojego bloga i obejrzenie filmów na kanale. Bardzo ważne jest zrozumienie równowagi PEH. Sprawdzenie składów kosmetyków, które aktualnie masz w posiadaniu przy pomocy ściągi ze składnikami.  Analiza, których produktów brakuje i dokupienie takich, które są polecane przez osoby, które już dłużej świadomie pielęgnują włosy. Oczywiście wprowadzenie zdrowych zamienników, potem umycie włosów krok po kroku, warto sobie od razu notować co zostało użyte podczas każdego mycia.

POCZĄTKUJĄCY & PIELĘGNACJA

ZDROWE ZAMIENNIKI PRZY PIELĘGNACJI KRĘCONYCH WŁOSÓW 💊

30. JAK NAJLEPIEJ PRZEJŚĆ Z METODY CG DO OMO?
Wprowadzić szampon łagodny co mycie na skórę głowy i oczyszczający na długość co kilka myć. Dodatkowo można od razu wypróbować ulubieńców np. maskę Anwen do wysokoporowatych lub Planeta Organica marokańska, które zawierają silikony. Również końcówki można zabezpieczyć jedwabiem lub serem, który dodatkowo zabezpieczy silikonami zawartymi w składzie :) 
Tak naprawdę najistotniejsze jest wprowadzenie szamponów. Mimo stosowania metody CG lepiej dmuchać na zimne i przed rozpoczęciem OMO umyć całe włosy szamponem oczyszczającym.
FAQ KRĘCONOWŁOSYCH ❖ CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI
31. JAKIE MYCIE ZASTOSOWAĆ (METODA OMO) PRZED FARBOWANIEM?
To raczej nie ma znaczenia. Jedyne co, nie myłabym włosów szamponem oczyszczającym, ponieważ po fryzjerze najlepiej jest oczyścić włosy z fryzjerskich składów, właśnie silnym detergentem i nie ma sensu przez wizytę tworzyć kilka myć pod rząd z szamponem z SLS.
32. JAK POZBYĆ SIĘ PRZEDZIAŁKA?
Ja swojego pozbyłam się zaczesując na mokro wszystkie włosy do tyłu, starałam się by tak schły. Przez jakiś czas oczywiście próbowały wrócić do poprzedniego wyglądu, ale z czasem zaczęły się słuchać i żyć swoim życiem, przestałam zważać na to, gdzie jest przedziałek, dlatego, że gdy go mamy, włosy są raczej przyklepane i nie mają pełnej możliwości ruchu :D Ponadto w tym przypadku może też pomóc dobre cięcie. 
33. MOJE WŁOSY SIĘ PUSZĄ MIMO NAWILŻENIA I ZABEZPIECZENIA.
Nawilżenie to słowo dwuznaczne. Nawilżenie może być dzięki dobrze zorganizowanej świadomej pielęgnacji, ale też nawilżanie może oznaczać humektanty. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to, czy jest zachowana równowaga PEH no i warto zwrócić większą uwagę na emolienty i olejowanie. Puch to powszechny problem jesienią i zimą, wtedy króluje pogoda, która potrafi płatać figla i czasami możemy się dwoić i troić – puch i tak będzie. Takie życie z lokami :D
34. CZY TO MOŻLIWE, ŻE PRZEZ EMOLIENTY PROSTUJĄ MI SIĘ WŁOSY? 
Tak, jeśli jest ich nadmiar. Oprócz tego może pojawić się obciążenie czy oklap. Bez emolientów w pielęgnacji też jest źle, trzeba zachować umiar i przede wszystkim nie zapominać o reszty rodzinki PEH’owej, czyli o proteinach i humektantach. 
FAQ KRĘCONOWŁOSYCH ❖ CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI
Jeśli macie pytanka, na które wyżej nie znaleźliście odpowiedzi, piszcie śmiało pod spodem w komentarzach, w wiadomości na Facebooku, na Instagramie, gdziekolwiek :)
Warto tu zaglądać w przyszłości, bo jak już na początku wspomniałam, liczba pytań będzie rosła :D
Buziak!

Źródło:
Designed by Freepik

Designed by Freepik

Designed by Freepik  Designed by Freepik

Designed by Freepik

Serdecznie zapraszam do śledzenia postów na bieżąco :-)
7

2 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *